Iveta Ruskule, P/a “Ogres Vēstures un mākslas muzejs” direktore Publicēts: 2010-11-22 20:44:00 / Kultūra
Ziņot redakcijai
Ogres Vēstures un mākslas muzejā 18. novembrī durvis vēra jaunā pastāvīgā ekspozīcija "Ogre - peldu un gaisa kūrorts".
Ekspozīcija ir turpinājums muzeja jaunajās telpās pavasarī atvērtajai ekspozīcijai "Leģendārā Ogre", jo Ogres kā kūrorta laiks ir viena no spožākajām un leģendārākajām lappusēm pilsētas vēsturē, kura aizsākās ar Latvijā pirmās dzelzceļa līnijas Rīga - Dinaburga atklāšanu 1861. gadā. Tādēļ ekspozīcijā var nokļūt pa vilciena durvīm - tieši tāpat, kā savulaik Ogrē ik vasaru nokļuva daudzie atpūtnieku simti.
Darbs pie jaunās ekspozīcijas sākās jau līdz ar muzeja pārvietošanos uz jaunajām telpām - ekspozīcijas tematiskā plānošana, eksponātu atlase un sagatavošana eksponēšanai, dažiem eksponātiem bija vajadzīga arī nopietna restaurācija. Pavasarī darbā iesaistījās arī mākslinieks Ģirts Boronovskis, kurš ir ekspozīcijas mākslinieciskās koncepcijas un dizaina autors.
Jaunā ekspozīcija atšķiras no muzeja iepriekšējā mājvietā redzamās. Pirmkārt, ir aptverts plašāks laika posms - jau sākot ar pirmajiem atpūtniekiem un vasarnīcu būvētājiem Ogrē. Pirmie 19. gadsimta 60. -70. gados no Rīgas ar vilcienu pa jaunatvērto Rīgas - Dinaburgas dzelzceļa līniju ieradās Baltijas vācieši, kuri sāka arī būvēt pirmās vasarnīcas Ogrē. Viena no ekspozīcijas sadaļām veltīta šim laika periodam, kur apskatāmas greznas restaurētas mēbeles (ampīra stila mēbeļu komplekts, ko veido galds un trīs krēsli, kā arī bagātīgiem kokgriezumiem rotātu vācu eklektikas stilā veidotu krēslu komplekts un bufete-servants), kā arī latviešu vecmeistaru darbi - Vilhelma Purvīša glezna "Citadele", Kārļa Brencēna glezna "Sievietes galva" un Kārļa Hūna skice "Krogā". Eksponētas arī ogrēnieša Oļģerta Giļa muzejam dāvātās unikālās pašspēlējošās klavieres.
Ekspozīciju turpina ieskats Ogres pilsētas veidošanās laikā, kas bija arī kūrorta uzplaukums - 20. gadsimta 20. un 30. gadu Ogre. Apmeklētāji var ielūkoties īres istabiņā kādā no vasarnīcām, kur bagātīgi eksponēti muzeja krājuma priekšmeti: tekstilijas, apģērbs un aksesuāri, trauki un citi sadzīves priekšmeti. Atsevišķa ekspozīcijas sadaļa veltīta Ogrē baudāmajām atpūtas un veseļošanās iespējām - peldētavas, sanatorijas, vannu iestādes, īpašās ūdens masāžu un attaukošanās iekārtas uz Ogres upes.
Dodoties improvizētā pastaigā no Ogres dzelzceļa stacijas pa vēsturisko Brīvības ielu, apmeklētāji nonāk pie vienas no Ogres tirgotavām, kur izvietoti tolaik veikalos nopērkamie atspirdzinājumi - Zelteris, Pīlādžu liķieris, "Laimas" un "Ķuzes" saldumi, pīpju tabaka "Ogre", L. W. Goegginger konservi, šīs pašas kompānijas ražotās karameles "Ogre". Nonākot pasta vēsturei veltītajā ekspozīcijas daļā, pieejama informācija ne tikai par pasta vēsturi un telefonu abonentu skaita pieaugumu, bet arī unikāla iespēja - uzrakstīt un nosūtīt draugiem vai tuviniekiem sveicienu no Ogres vēsturiskas pastkartes veidā.
Pirmie ar jauno ekspozīciju 18. novembrī iepazinās Ogres Goda pilsoņi un tie ogrēnieši, kuri apbalvoti ar Valsts ordeņiem un Goda zīmēm.
Ogrēnieši un Ogres viesi laipni gaidīti jaunajā ekspozīcijā! Muzeja darba laiks kā iepriekš - otrdienās, ceturtdienās un piektdienās no 10.00 - 17.00. Trešdienās: 10.00 - 18.00. Sestdienās: 11.00 - 15.00. Ieejas maksa pieaugušajiem - Ls 0,60; skolēniem, studentiem, pensionāriem - Ls 0,30. Pirmsskolas vecuma bērniem un invalīdiem - bez maksas. Visiem apmeklētājiem bezmaksas ieeja muzejā - trešdienās. |