Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Egils Helmanis, Ogres novada domes priekšsēdētāja vietnieks tautsaimniecības, sporta un tūrisma jautājumos
  Publicēts: 2011-02-22  19:25:00 / Viedokļi
 
 Ziņot redakcijai  

Sākšu ar to, ka pats izbraucu šo reorganizējamo skolu maršrutu un izrunājos ar pedagogu kolektīviem. Turklāt man pašam ir daudzbērnu ģimene, 10 gadu pieredze pedagoģiskajā darbā un pašlaik studēju pedagoģijas un izglītības vadības specialitātē. Tāpēc izglītības reformas jautājums mani ļoti interesē un satrauc.

Uzskatu, ka skolu reorganizācija bija jāskata kopā ar pagastu pārvaldēm un tur arī jālemj par skolu turpmāko likteni. Pagastu pārvaldēm jau ir samazinātas funkcijas – centralizēta Bāriņtiesa, Sociālais dienests, tagad šim sarakstam pievienosies arī skolas.

Domes sēdē šīs koncepcijas veidotāji skaidri un gaiši pateica, ka šai reorganizācijai nav ekonomiskā pamatojuma. Un neviens nevarēja atbildēt, cik liela naudas summa tiks ietaupīta, Taurupes skolai pievienojot divas filiāles – Mazozolu un Meņģeles pamatskolu. Nav izvērtēts, vai Taurupes vidusskolai ir šāda kapacitāte, lai tā varētu nodrošināt pilnvērtīgu darbu arī filiālēs.

Pirms kāda laika arī kaimiņu novadā Ķegumā tika izveidotas filiāles, bet jau šogad tiek runāts par to slēgšanu. Šis filiāļu modelis sevi nav attaisnojis, jo neatbilst reorganizācijas pamatojumam – uzlabot mācību kvalitāti. Kā var to uzlabot, ja skolā nav direktora un nav vadības?!

Vēl. Piemēram, Madlienas vidusskolai kā filiāle tiek pievienota Krapes pamatskola. Algas abās skolās atšķiras Ls 80,- diapazonā (Krapē tā ir mazāka). Kura no šīm skolām būs zaudētāja, kura ieguvēja? Vai algas tiks palielinātas uz Madlienas skolas rēķina, vai no citiem resursiem? Atbildes uz šiem jautājumiem domes sēdē tā arī neguvu.

Mūsu novadā jau ir negatīvi piemēri, kur, likvidējot skolu, tukša paliek arī apdzīvotā vieta. Tā noticis ar Vēreni, Zādzeni, Plāteri. Daudzās vietās skola ir vienīgais izglītības un kultūras nesējs, jo tur notiek dažādas aktivitātes un mutuļo dzīve. Tāpat mēs zinām, ka daudzi bērnu vecāki nevar samaksāt par pusdienām skolā, bet, ja šī skola ir tuvu mājām, tad bērns var atnākt un paēst mājās.

Šveicē un Austrijā, piemēram, jau sen ir sapratuši, ka, pat ja klasē ir tikai trīs skolēni, skolu slēgt nedrīkst, jo tad šo bērnu ģimenes paliks uz vietas, tās nepārcelsies dzīvot un strādāt citur.

Tāpēc mans viedoklis ir un paliek: ja šī reforma bija kaut kur jāuzsāk, tad tas bija jādara pagastu pārvaldēs. Protams, katram cilvēkam viņa darba vieta ir svarīga, tāpēc pagastu pārvaldes vadītāji domes sēdē neteica nevienu vārdu savu skolu aizstāvībai. Taču ir jāatzīst, ka, novājinot skolas, mēs novājinām arī laukus, un pēc dažiem gadiem šajos pagastos arī pagastu pārvaldēm vairs nebūs ko darīt.

Aiz katras skolas stāv tās vēsture, dibinātāji, audzēkņi. Piemēram, Mazozolu skola tika dibināta kā draudzes skola jau 1775. gadā! Kas ar šo Taurupes filiāli būs tālāk? Tajā pašā laikā Mazozolos uztur pustukšu tautas namu, par ko tiek tērēta nodokļu maksātāju nauda. Manā skatījumā šie līdzekļi būtu jāpārorientē, lai tie nonāktu tieši līdz vajadzīgajam adresātam – Mazozolu pagasta iedzīvotājam. Tas nav vienīgais piemērs pagastos. Protams, var veikt šo pārdali, kad nauda seko skolēnam, bet, manuprāt, ir svarīgi domāt par visu Latviju kopumā, jo lauki paliek aizvien tukšāki un šo lauku skolu saglabāšana būtu kā zināma nodeva mūsu lauku nākotnei.

Uzskatu, ka deputāti tika ievēlēti, lai paustu savu vēlētāju gribu un šajā gadījumā pagastu iedzīvotājiem pašiem būtu jāizsaka savas vēlmes, vai, teiksim, viņi grib saglabāt pagasta pārvaldi vai skolu. Un mūsu, deputātu, pienākums – izpildīt pagastu iedzīvotāju gribu. Diemžēl bieži vien sanāk otrādi. Tie, «no centra», zina labāk, kā jādzīvo un kas nepieciešams pagastos.
Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1.  2.  3. 

Viss viens organisms? 
2012-02-01  17:44:44
Kamēr Jūs skaitiet un pārskaitiet visu, kas Ogres novadā, kur saspiest, nogriezt, konsolidēt, tikmēr šajā JANVĀRA (FEBR.) spelgoņā Ogres Centrālajā bibliotēkā visi jūtas kā Āfrikā vai kā mēs paši vasaras svelmē! 1. un 2.stāvā logs visu laiku jātur vaļā, jo neiespējami tādā karstumā uzturēties! Mēs tiešām dzīvojam GREIZO SPOGUĻU KARAĻVALSTĪ! Pārliecinieties, augstos amatos sēdošie paši!

Sarma 
2011-03-12  20:03:51
Visu cieņu Helmaņa kungam !Ogres pašvaldībā ir tikai daži deputāti kuriem rūp arī arī tautas domas. Parējiem tauta ir tikai blusas tīģera kažokā. Neaizmirstiet ,ka blusas arī sāpīgi var kost!!!

suntažniece 
2011-03-12  17:05:23
Tik tiešām absurds! Skolas jau nodzīvojušas ap 100 gadus un nu atradušies, ka tās ir neefektīvas! Vai tad lielie kombināti ir labāki? Mazā skolā ir cita aura, sirds siltums un skolotāji pazīst katru skolēnu. Tā jau pagastus apvienoja un ko no tā guva? Tagad tik "lielie" domā par savu kabatu, nevis par cilvēkiem. Helmaņa kungam ir taisnība un mēs viņu atbalstām un cerams, ka Latvijā ir vēl domājoši cilvēki.

jans 
2011-03-11  23:08:36
Skolu likvidācija ir Latvijas valsts gals!Tiek salauzts valsts mugurkauls.Bet kultūras namus var pievienot skolām.Katrai skolai ir zāle.Telpas tiks pienācīgi intensīvi izmantotas.

<lauķim 
2011-03-01  08:55:35
Helmanis pateica ko domā, bet shēmotājiem tas ir nepatīkami! Helmaņa aplicēji ir no pašu deputātu vidus. Acīs griežās, ka kāds var būt neatkarīgs nevis kā iestāžu vadītāji kuri balso kā balsošanas mašīna jo baidās par to, ka apdalīs nepaklausīgos pie budžeta sadales.

lauķim 
2011-02-28  09:07:29
Nu, un kaut ko līdzēja tā viņa vāvuļošana? Acis tik Jums aizlēja, lai nākamajās vēlēšanās par viņu balsotu, bet cūku fermu pie jums bliež augšā tik un tā! Atveriet acis, lauķi, un ieraugat, ka ar jūsu lētticību manipulē, tukšas runas kuļot!

ona 
2011-02-27  10:45:08
Gribu vafeli

lauķis 
2011-02-25  07:23:38
Atbalsts Egilam Helmanim arī no Lauberes gan skolu jautājumā, gan cūku lietā, gan par to, ka Jūs atbalstāt un ņemat vērā iedzīvotāju viedokli. Paldies, mēs ar Jums!!!!

pamācies no sākuma 
2011-02-24  16:08:17
Tas vairāk pēc gļukiem izskat nekā baumām - kaut kad vate viņam nāk no Krievijas...

viena tante teica 
2011-02-24  13:02:41
Alvi pastāsti lūdzu kads tam visam sakars ar Helmani un ja Tu nēsi parasta tenku vācele tad dodies uz policiju, nevis izplati baumas!

Alvis 
2011-02-24  12:51:31
Neuztraucies viss ir piefiksēts un visam pienāk savs laiks. Ir piefiksēts kad šī vate nāk no Krievijas un nav sertificēts. Takā gaidām gaidām

tauta 
2011-02-24  10:15:25
Atbalstu Helmani!Skolas nedrīkst aiztikt.Zādzene tiešām paputējis miests.

krapei 
2011-02-24  09:42:23
Nu gan sasmīdināji. Viņš pat nezina, ka Plātere, Vērene un Zādzene nav izmirušas.

Alvim 
2011-02-23  22:42:27
Alvi ja Tev ir ko teikt tad atmasko Helmani un pastasti par vina radinieku kurs stradaja kulturas nama, ka vinu sauc un kas ar to vati. Es ceru ka Tu nezplati baumas! Ja Tev ir fakti tad ludzu stasti!

doma 
2011-02-23  22:06:17
Re kāds pielīdējs. Te viņš aizstāv tautu, lai tā neredz, ka viņa projekts tiktu atbalstīts par ostas izbūvi. Tad pa kluso prihvatizēt. Tad , kad nebūs deputātos , pie rokām jau būs pielipis objektiņš. Tāls skatiens uz priekšu. Osta - tas ir 1000% personiskā ieinteresētība. Sākumā ceļus Ogrē salabo- briesmīgi skatīties uz pilsētu.Protams, skola pašvaldībās tā ir kulturālā vide. Bet to jau saprot visi, nevis tu nu jau tas gudrinieks atradies. Latvijā jau tiek nīcināts viss.

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības