ogresfakti Publicēts: 2009-10-08 13:59:00 / Pašvaldība
Ziņot redakcijai
Ogres novada domes deputāti šodien diskutēja par lēmumprojektu, kas paredz starp SIA "Lauberes bekons" un Lauberes pagasta padomi noslēgtā līguma laušanu.
Domes juridiskā dienesta pārstāvis Valdis Mūrnieks skaidro, ka divpusējais līgums, kas noslēgts šā gada 30.jūnijā (dienu pirms Lauberes pagasta padomes pilnvaru beigām) paredz, ka “katru gadu, sākot ar gadu, kad cūku nobarojamais komplekss būs nodots ekspluatācijā, sniegt finansiālu atbalstu Lauberes pagasta iestādēm 5000 latu apmērā vai līdzvērtīgu summu eiro.” Savukārt Lauberes pagasta padome, “parakstot šo Līgumu piekrīt, ka SIA “Lauberes Bekons” būvē cūku kompleksu ar biogāzi un apstiprina, ka SIA “Lauberes Bekons” ir tiesīga būvēt nobarojamo cūku kompleksu saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem.” Tāpat līgumā norādīts, ka „Lauberes bekonam” darbaspēks cūku fermai jāformē no Lauberes iedzīvotāju vidus.
Līgums neatbilst likumam
Ņemot vērā iedzīvotāju protestus, lietas materiāli nodoti Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, kas, tos izvērtējot, lūdzis Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas vērtējumu. Ministrijas atbildē, ko saņēmusi arī Ogres novada dome, norādīts, ka līgums “neatbilst nevienam no Valsts pārvaldes iekārtas likumā paredzētajiem publisko tiesību līguma veidiem. Turklāt minētais līgums nav uzskatāms arī par tādu, kura saturs liecinātu par publiskas personas darbību privāto tiesību jomā, jo šajā gadījumā publiskā persona caur privāttiesisku darījumu ir piekritusi privātpersonas būvniecības iecerei, taču šāds lēmums ir pieņemams tikai publisko tiesību jomā, proti, saskaņā ar Būvniecības likuma un Ministru kabineta 1997.gada 1.aprīļa noteikumu Nr.112 “Vispārīgie būvnoteikumi” prasībām, nevis slēdzot par to privāttiesisku darījumu. Bez tam būvniecības procesa tiesiskuma nodrošināšana faktiski ir uz likuma pamata izrietošs pašvaldības pienākums, jo tā ir viena no pašvaldību autonomajām funkcijām atbilstoši likuma “Par pašvaldībām”15.panta pirmās daļas 14. punktam un šīs funkcijas nodrošināšana nav ierobežojama ar nosacījumiem, kas balstīti uz civilā kārtā slēgtiem darījumiem kā tas ir dotajā gadījumā. Pēc RAPLM ieskatiem 2009.gada 30.jūnija Līgums Nr.1 neatbilst normatīvo aktu prasībām un ir atzīstams par spēkā neesošu no tā noslēgšanas brīža.”
Aicina atcelt lēmumu
Šodien lauberiešu pārstāve Maiga Livčāne atkārtoti vērsa deputātu uzmanību uz to, ka ne vien noslēgtais līgums, bet arī pats lēmums par cūku fermas būvniecību pieņemts pretēji iedzīvotāju un Lauberes attīstības interesēm. „Es gribu lai jūs katrs ieskatītos viņu sastādītajā vides vērtējumā, mūsu dokumentos un atceltu šo 30.jūnija lēmumu, jo tas ir prettiesisks dabai un cilvēkiem kaitējošs. Cūku ražotne ir pretrunā arī Lauberes teritorijas plānojumam, kurš ir apstiprināts 2006.gada 1.jūnijā un kuru jūs pārapstiprinājāt,” šodien deputātus uzrunāja M.Livčāne, piebilstot, ka pēc kompleksa būvniecības ne vien lauberieši, bet arī apkārtējo pagastu iedzīvotāji cietīs no smakas un vides piesārņojuma.
Domes juridiskā dienesta pārstāvji gan skaidroja, ka runa šobrīd neiet par lēmuma atcelšanu, bet gan vienīgi par līguma laušanu, kas pati par sevi nekādi neietekmēs Lauberes pagasta padomes pozitīvo lēmumu attiecībā pret cūku kompleksa būvniecību. Šo lēmumu lūdza atcelt arī deputāts Ludvigs Tribockis, taču neguva kolēģu atbalstu. L.Tribockis norāda, ka Valmierā līdzīgā rūpnīcā uzstādīti ļoti dārgi filtri par 70 000 latu, taču smaka joprojām bijusi jūtama. "Es šaubos, ka kāds Lauberē uzstādīs labākus," piebilst L.Tribockis.
Plūģis norāda uz iedzīvotājiem
Lauberes pagasta padomes administrācijas vadītājs Ārijs Plūģis, kas līguma slēgšanas brīdī bija pagasta padomes priekšsēdētājs, skaidroja, ka līgums noslēgts, ņemot vērā iedzīvotāju vēlmes. Publiskās apspriešanas sanāksmēs iedzīvotāji izteikušies, ka cūku komplekss viņiem nedos nekādu labumu, tādēļ arī radusies doma noslēgt līgumu, kas kompleksa būvniekiem uzliktu noteiktas saistības attiecībā pret Lauberes pagastu un tā iedzīvotājiem. Līgums sastādīts tādēļ, lai kliedētu bažas, ka būvnieks nepildīs solījumus, norāda Ā.Plūģis, piebilstot, ka arī gadījumā, ja šāds līgums netiktu noslēgts, cūkkopības kompleksa būvniecība tomēr tiktu atļauta. Viņš arī pauda cerību, ka būvnieki arī bez līguma pildīs pagastam un iedzīvotājiem dotos solījumus. Ā.Plūģis gan piebilda, ka līguma laušana neaizkavēs cūku kompleksa būvniecību.
Savukārt domes priekšsēdētāja vietnieks Egils Helmanis Ā.Plūģim aizrādīja cūku kompleksam labvēlīga lēmuma pieņemšanu dienu pirms pilnvaru termiņa beigām. E.Helmanis Ā.Plūģi lūdzis nesteigties un atstāt lēmuma pieņemšanu novada domes ziņā, taču nav ticis sadzirdēts. „Tāpēc arī šādas sekas,” rezumē E.Helmanis.
Iebilst pret lēmuma atcelšanu
Domes juridiskā dienesta pārstāvis Ēriks Ancāns norāda, ka lēmuma atcelšana kopumā nebūtu vēlama pirms nav noslēgušies to sakarā uzsāktiem tiesas procesi. „Ja mēs apsteigsim visus procesus un jūs tiešām pieņemsiet lēmumu par Lauberes pagasta padomes lēmuma atcelšanu, tad visa atbildība gulsies uz novada pašvaldības pleciem,” skaidro Ē.Ancāns, piebilstot, ka lēmumu varētu atcelt tad, ja būtu attiecīgs tiesas spriedums. Pretējā gadījumā Ogres novada domei var nākties atlīdzināt SIA „Lauberes bekons” veiktos ieguldījumus.
Savukārt E.Helmanis ierosināja pašvaldībai līdz tiesvedības laikā nepieņemt nekādus lēmumus, kas attiektos uz kompleksa būvniecību, bet deputāts Jānis Petrovičs uzsvēra, ka gadījumā, ja visi likumi ir ievēroti, sabiedrības viedoklim ir tikai rekomendējošs raksturs.
Lēmumu par līguma starp Lauberes pagasta padomi un SIA „Lauberes Bekons” laušanu deputāti plāno pieņemt nākamajā ceturtdienā.
|