ogresfakti Publicēts: 2013-08-25 08:24:00 / Sabiedrība
Ziņot redakcijai
Galvenais zobu bojāšanās un smaganu slimību cēlonis ir mīkstais zobu aplikums, norāda Zemgales mutes veselības centra zobu higiēniste Inese Vīksne.
Aplikums satur miljoniem baktēriju, jo siltais un mitrais mutes dobums ir ideāla vide, lai baktērijas vairotos. Barībā esošais cukurs reaģē ar baktērijām, veidojot skābes, kas postoši iedarbojas uz zoba audiem un smaganām. Ja aplikumu ilgstoši nenoņem, tas sāk mineralizēties, un veidojas zobakmens. Smaganas pakāpeniski atkāpjas, veidojot smaganu kabatas, zobi kļūst kustīgi.
Lai atbrīvotos no zobu aplikuma un zobakmeņa, jādodas pie zobu higiēnista. To vēlams apmeklēt divas reizes gadā, jau no trīs gadu vecuma. Zobakmens noņemšana un pulēšana parasti ir nesāpīga, taču, ja pacients jūt diskomfortu, higiēnists var izmantot anestētiskus gēlus vai vietējo anestēziju.
Bērniem līdz 18 gadu vecumam zobu higiēnista pakalpojumu izmaksas sedz veselības norēķinu centrs. Viņiem nāk par labu zobu pulēšana, fluora gēlu un citu fluoru saturošu preparātu uzklāšana, kas novērš zobu bojāšanos. Drošs un nesāpīgs veids, kā aizsargāt bērna zobus no bojāšanās, ir silanti. Pārklājot ar tiem sānzobu kožamo virsmu, mēs tos pasargājam no barības atliekām un mikrobu vairošanās, kas savukārt izraisa zobu bojāšanos. Silantus vajadzētu likt bērniem uz viņu patstāvīgajiem zobiem, tiklīdz tie izšķīlušies, vai tuvāko sešu mēnešu laikā. Pirmos silantus uzklāj vecumā starp 6 un 7 gadiem. Pārējos starp 11-14 gadiem.
Pieaugušajiem higiēnas pakalpojumi ir par maksu. |