ogresfakti Publicēts: 2012-04-17 11:39:00 / Dzīvnieki
Ziņot redakcijai
“Diemžēl Latvijā nevienā dabas parkā nevar suni vest. Vienīgā vieta ir Līgatne, kur drīkst vest par atsevišķu samaksu,” aizvadītajā Ogres novada domes sēdē uzsvēra deputāte Valda Gaile, kas ierosinājusi noteikt aizliegumu ar suņiem uzturēties arī dabas parkā “Ogres Zilie kalni”.
Vēlāk lūgta minēt piemērus, kuros parkos ir spēkā šādi aizliegumi, V.Gaile “Ogres faktiem” norādīja arī uz Tērveti, “Ilūkstes mazo pilskalniņu”, Skaņokalnu un Gaujas nacionālo parku. Diemžēl, veicot pētījumu, “Ogres faktiem” atklājās pavisam cita aina.
Vispirms sāksim ar V.Gailes nosauktajām vietām. Tērvetes novada Tūrisma informācijas centra vadītāja Ilona Līduma norāda, ka Tērvetes dabas parkā ar suni pastaigāties “noteikti drīkst, protams, uz saimnieka atbildību. Pie mums nāk ar dažādiem dzīvniekiem. Ved arī kaķīšus saitēs un seskus.” Siguldas novada pašvaldības policijas priekšnieks Māris Garjānis norāda, ka pašvaldības saistošajos noteikumos nav iestrādāti nekādi ierobežojumi pastaigām ar suņiem Gaujas nacionālajā dabas parkā. Tiesa gan, pagājušajā gadā pārstrādāti Siguldas saistošie noteikumi “Par sabiedrisko kārtību”, norādot vietas pilsētā, kur ar suni nedrīkst pastaigāties - Svētku laukumā, Raiņa parkā, bērnu rotaļu laukumā un citviet. M.Garjānis atklāj, ka cilvēkiem, kas Siguldā pastaigājas ar suņiem, pašvaldības policijas darbinieki personīgi izsniedz speciāli šim nolūkam sagatavotus Vācijā ražotus papīra maisiņus, uz kuriem atrodama konspektīva informācija par normatīvo aktu prasībām attiecībā uz suņu labturības noteikumiem, tostarp norādot uz suņu saimnieku pienākumu savākt savu mīluļu atstātos ekskrementus. Savukārt kāds Siguldas pašvaldības policijas darbinieks “Ogres faktiem” atklāja, ka, kaut gan formāli ar suņiem pilsētas parkos (nevis Gaujas nacionālajā parkā) uzturēties aizliegts, reāli tiek pieskatīts tikai Svētku laukums un nožogotais bērnu rotaļu laukums. Arī Ilūkstes novada tūrisma organizatore Lilita Vasjenko norāda, ka novada dabas parkos ar sunīšiem, vēlams gan pie pavadas, pastaigāties drīkst. Tas nav aizliegts arī pilskalnā un Natura 2000 teritorijā “Dvietes paliene”, kā arī Meža ainavu parkā. Pastaigas ar suņiem atļautas arī Skaņajākalnā, norāda Skaņākalna dabas parka vadītājs Valdis Kampuss.
Tomēr mēģinot atrast vismaz vienu, V.Gailes piesaukto “visu dabas parku” vietā, kur būtu noteikti minētie aizliegumi, “Ogres fakti” sazinājās arī ar Nīcas novada pašvaldības policijas pārstāvi Raivi Tapiņu. Taču viņš norādīja, ka šādu aizliegumu nav arī Eiropas nozīmes dabas parkos “Papes parks” un “Bernāti”. Spēkā gan ir parastie, saistošajos noteikumos noteiktie pienākumi suni sabiedriskā vietā vest pavadā un ar uzpurni. Nekādu īpašu aizliegumu pastaigām ar suņiem nav arī Laukezera dabas parkā Krustpils novadā, pastāstīja Krustpils novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālists Spodris Bērziņš. Pastaigāties ar suni drīkst arī Jēkabpils mežaparkā pie Radžu ūdenskrātuves, tiesa gan, suni tajā nedrīkst peldināt, “Ogres faktiem” norādīja Jēkabpils pilsētas tūrisma informācijas centrā.
Dabas parka “Ogres Zilie kalni” attīstībai šogad kopumā atvēlēti 200 tūkstoši latu – 100 tūkstoši latu no Ogres novada un tikpat – no Ikšķiles novada pašvaldības budžeta, tādēļ būtisks parka attīstības jautājumos ir abu pašvaldību viedoklis. Ikšķiles novada pašvaldības vadītājs Indulis Trapiņš V.Gailes ierosinājumam nepiekrīt un norāda, ka aizliegums šajā gadījumā nav labākais risinājums. “Ir jānodrošina pašvaldības saistošo noteikumu ievērošanu, jāveic preventīvie piesākumi. Suni pastaigā jāved pavadā, ar uzpurni, līdzi ņemot lāpstiņu un maisiņus, lai parks netiktu piemēslots,” uzskata I.Trapiņš. Jau ziņots, ka aizliegumam nepiekrīt arī Ogres novada domes Tautsaimniecības komitejas vadītājs Andrejs Ceplītis. Viņš norāda: "Īstenojot dabas parka “Ogres Zilie kalni” attīstības projektu, nodokļu maksātāji iegūs kvalitatīvu un sakārtotu vidi dažādām sporta aktivitātēm un atpūtai gan vietējiem iedzīvotājiem, gan viesiem. Ja šo ceturtdien, kā plānots, Ogres novada domes deputāti aizliegs dabas parkā uzturēties ar dzīvniekiem, daļai nodokļu maksātāju – suņu saimniekiem kopā ar saviem mīluļiem - piekļuve parkam faktiski tiks liegta." |