Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

ogresnovads.lv
  Publicēts: 2011-11-09  13:01:00 / Sabiedrība
 
 Ziņot redakcijai  

Šogad 12. novembrī aprit bibliobusa piecpadsmitais darba gads, kopš tas pie saviem lasītājiem devās pirmo reizi. Bibliobuss uz Ogres bibliotēku no Norvēģijas atceļoja 1996. gada aprīlī, bet savu pirmo ceļu pie lasītājiem bijušā rajona teritorijā mēroja novembrī.

Bibliobuss tiek piešķirts Ogres bibliotēkai
1995. gada vasarā ar Norvēģijas Tautas bibliotēku direktorāta direktoru tikās toreizējais kultūras ministrs Jānis Dripe. Norvēģijas puse izteica priekšlikumu uzdāvināt bibliobusu kādai no Latvijas bibliotēkām. Lai noskaidrotu, kurai bibliotēkai busu nodot, Kultūras ministrija kopā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku izsludināja bibliobusa projektu konkursu, kurā piedalījās arī Ogres Centrālās bibliotēkas toreizējās direktores Ligitas Zadvinskas izstrādātais projekts, ko atbalstīja arī Ogres rajona padome, pieņemot lēmumu par bibliobusa ekspluatācijas izdevumu apmaksas nodrošinājumu, sākot ar 2006. gadu, šim mērķim ieplānojot Ls 5000 gadā.

Pirmais Latvijā
Lieki piebilst, ka busiņš no Norvēģijas atceļoja tieši uz Ogri. „Varētu teikt, ka tas bija pirmais Latvijā. Zinu, ka Rīgā arī bija viens bibliobuss, bet tas vairāk kalpoja kā transportlīdzeklis, nevis tā tiešajam mērķim,” atminas OCB vadītāja Maruta Jēkabsone. Šobrīd vēl viens bibliobuss kursē Grobiņas pagastā, bet citu mobilo bibliotēku Latvijā vairs nav.

Katrs brauciens – spilgts un emocionāls
Gan busa nodošanas brīdi Latvijā, gan vēlāk bibliobusa došanos pa lauku maršrutiem atspoguļojusi Norvēģijas žurnāliste Jurida Matiassena. Pēc spilgtā un emocionālā brauciena bibliobusā pie lauku cilvēkiem, žurnāliste rezumē: „Te ir kaut kas ar krāsām, kaut kas ar smaržām. Spilgtām un spēcīgām. Varbūt tā ir nostaļģija. Lai tā paliek. Man braukšana uz Latviju bijusi kā atrasta dāvana, kas gulējusi paslēpta bēniņos daudzus gadus un ko es beidzot esmu drīkstējusi izsaiņot.” Lai arī ārzemnieka acīm raksturota, tomēr tāda patiešām ir katra busiņa došanās pie saviem lasītājiem – spilgta un emocionāla.

Sieviešu un vīriešu gaume atšķiras
Pēdējo pusotru gadu busiņa bibliotekāre ir Ruta Iranoviča, kuru izdodas noķert agrā otrdienas rītā, kad priekšā ceļš pie lasītājiem tālākajos novada pagastos: „Vīrieši lasa par vēsturi un ceļojumiem, vēsturiskus romānus. Sievas - par mākslu un aktieriem. Iecienītas sērijas „Gadsimtu noslēpumi” grāmatas, „Lata” romāni. Vairāk, protams, lasītāju vidū vecāki ļaudis, mazie bērni viņiem nāk līdzi, jo vecāki laukos nereti bērnus atstājuši vecvecāku uzraudzībā, paši devušies uz ārzemēm. Skolēni vairāk grāmatas meklē brīvdienās, kad prasa obligātās literatūras sarakstos iekļautās grāmatas. Cilvēki arī pasūta grāmatas, ko grib saņemt nākamajā reizē,” lasītāju gaumi raksturo R. Iranoviča.

Šoferītis Dainis visus pazīst
Bibliotēkas vadītāja M. Jēkabsone ir pārliecināta - busiņš, lai arī 32 gadus vecs, tik labi pa novada grumbuļainajiem ceļiem ripo, jo to jau apaļus 10 gadus kopj un šoferē atbildīgs un jautrs šoferītis – Dainis Zaics. Arī R. Iranoviča atminas, cik pārsteigta bijusi, kad devusies savā pirmajā braucienā pie lasītājiem – Dainis zinājis visas vietas, kur lasītāji busu sagaida arī pie savām mājām, vai kādā meža nomalē māju ceļa galā, turklāt zinājis arī vietējo cilvēku vārdus un galvenos rūpju jautājumus. „Reiz, braucot pie lasītājiem vasarā, braucam garām tīrumam, kur cilvēki sienu vāc. Ieraugot mūs, viņi atstāja darbu un skrēja pretim, lai neaizbraucam, jo vajagot grāmatas,” ar smaidu atceras bibliobusa bibliotekāre.

Svētku diena
„Nereti noteiktajā busa maršruta vietā ierodas cilvēki ar paprāvāku somu, jo grāmatas jāpārnes gan mājiniekiem, gan kaimiņiem. Bet kopumā cilvēki ir ļoti apmierināti, jo viņiem tiek dota iespēja lasīt. Viņiem tā ir kā svētku diena, kad visi darbi jānoliek malā un jādodas samainīt grāmatas. Turklāt busiņā izkārtoju arī izstādītes. Šoreiz ir par kartupeļiem. Apskatāma arī fotomākslinieku darbu izstādīte, kur tverti mirkļi, kad bibliobusu apmeklē lasītāji,” norādot uz pie busa sienas izkārtotajām fotogrāfijām, saka R. Iranoviča. Gan bibliotekāre, gan šoferītis nereti tiekot arī pie kādas lasītāju sarūpētas dāvanas – ziedu pušķa, dārza augļiem, meža veltēm.

Plašs grāmatu klāsts
Bibliobusā pieejamas ap 3000 grāmatām gan latviešu, gan krievu valodā, turklāt vismaz 1000 vēl atrodas OCB krātuvītē, bet bibliobusa bibliotēka visu laiku tiek mainīta un papildināta. Busā ir gan grāmatas bērniem, gan žurnāli, jau minēto „Lata” romānu stends, grāmatas par vēsturi, ceļojumiem, medicīnu, psiholoģiju, okultajām zināšanām, par dabu un dzīvniekiem, latviešu literatūra, detektīvi. Bibliotekārei tas ir atbildīgs darbs – doties garajā ceļā, veikt uzskaites darbu, sarūpēt pasūtītas grāmatas, nomainīt esošo bibliotēku pret aktuālāko. Šo darbu pirms R. Iranovičas veikusi Valda Račinska, Ārija Murāne un Aija Žilvinska, bet pie busa stūres pirms Daiņa sēdušies Māris Vecziediņš, Aivars Priede un Andris Gailis.

Ceļā pie lasītājiem arī rakstnieki un vēstnieki
Šobrīd bibliobusa bibliotēkas lasītāju loks ir ap 300 lasītāju, bet, piemēram, 2003. gadā tie bijuši ap 400 lasītāju. Busa bibliotekāre min, ka aktīvākie lasītāji esot Ķeipenē, Mazozolos, Krapē un Juglā. Jau pirmajos divos gados lasītāju pulks pieaudzis līdz 400, sākumā izveidoti 3, vēlāk 7 un visbeidzot palikuši 6 busa maršruti, kas aptver bijušā Ogres rajona teritoriju. Turklāt bibliobusā ar lasītājiem braukuši iepazīties ievērojami rakstnieki, piemēram, Ēriks Hānbergs, Māra Svīre, Jāzeps Osmanis, kā arī Norvēģijas, Dānijas un Somijas vēstnieki.

Ir iespējas pilnveidoties
OCB vadītāja M. Jēkabsone ir iepazinusies ar bibliobusu darbu Skandināvijas valstīs, kur tas ir ļoti populārs, un, ņemot vērā iegūto pieredzi, protams, gribētu, lai arī mūsu busiņa darbības lauks paplašinātos, uzlabojot gan paša busa tehnisko stāvokli, gan piedāvāto pakalpojumu klāstu, ieviešot, piemēram, mobilo internetu. Bet plānus ierobežo finanšu trūkums, zināmas bažas rada lauku ceļu kvalitāte, kā arī straujais iedzīvotāju kritums lauku apvidos. Vēl pagājušajā gadā busiņa darbību nodrošinājusi nu jau likvidētās rajona padomes piešķirtie līdzekļi, bet tagad par bibliobusu maksā tās pašvaldības, kuru novada iedzīvotājiem šīs bibliotēkas pakalpojumi ir pieejami - Ogre, Ķegums un Lielvārde.

Svētku izstāde
Lai atzīmētu bibliobusa 15 gadu jubileju Latvijā, 10. novembrī OCB izstāžu zālē tiks atklāta fotogrāfa Vitauta Mihalovska un viņa kolēģu fotogrāfiju izstāde. Daļu fotogrāfiju var apskatīt arī paši bibliobusa bibliotēkas lasītāji, apmeklējot busu, bet busa ierobežoto izmēru dēļ tā ir neliela un tiek mainīta.

Fotomākslinieks V. Mihalovskis saticies ar OCB vadītāju šī gada aprīlī un izteicis piedāvājumu doties pa noteiktajiem bibliobusa maršrutiem, lai foto mirkļos piefiksētu busa bibliotēkas lasītājus. Un tas arī izdarīts.

Ar braucienu rezultātiem ikviens laipni aicināts iepazīties svētku izstādes atklāšanā 10. novembrī pl. 19.




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības