Ogres novada domes preses dienests Publicēts: 2011-09-14 12:21:00 / Pašvaldība
Ziņot redakcijai
Administratīvi teritoriālās reformas rezultātā Ogres novada pašvaldība no bijušās Ogres rajona pašvaldības mantojumā ieguva arī bērnunamu “Laubere”, kas, kā jau nosaukums liecina, atrodas Lauberes pagastā.
Saskaņā ar novada domes apstiprināto nolikumu bērnunams “Laubere” ir Ogres novada pašvaldības bērnu ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas iestāde, kas veic mērķtiecīgu sociālo darbu, lai uzlabotu un atjaunotu bērna sociālo funkcionēšanu, attīstot sociālās iemaņas un iesaistot atbalsta sistēmā, kā arī nodrošinātu apstākļus bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu attīstību un labklājību, lai, sasniedzot pilngadību, viņi integrētos sabiedrībā un uzsāktu patstāvīgu dzīvi.
Bērnunamā uzņem bērnu vecumā no 2 līdz 18 gadiem: ar pašvaldību bāriņtiesas lēmumu bāreni vai bez vecāku gādības palikušu bērnu; ar sociālā dienesta atzinumu pēc vecāku lūguma, ja vecāku veselības stāvoklis neļauj pienācīgi gādāt par bērnu; atsevišķos gadījumos ar bāriņtiesas priekšsēdētāja vienpersonisku lēmumu, policijas rīkojumu vai personas iesniegumu, ja konstatēts, ka bērns palicis bez aprūpes ģimenē, kurai ir augsta sociālā riska pakāpe.
Bērnunama mērķis ir radīt bērnam aizsargātības sajūtu, nodrošināt apstākļus viņa attīstībai un labklājībai, atbalstīt centienus būt patstāvīgam.
Bērnunama uzdevumu plašajā lokā ietilpst ar pašvaldību sociālo dienestu lēmumu ievietoto bērnu pilnas aprūpes, sociālās, psiholoģiskās un mediciniskās rehabilitācijas nodrošināšana; bērnu nodrošināšana ar medicīniski sanitārajām un higiēnas prasībām atbilstošu dzīvojamo platību, ar apģērbu, apaviem, higiēnas precēm, mācību līdzekļiem un citām bērnu attīstībai un labklājībai nepieciešamām lietām.
Bērnunamā jārada iespēja bērniem apmeklēt kultūras, sporta un citus sabiedriskus pasākumus, piedalīties interešu nodarbībās, jānodrošina iespēja iegūt izglītību jebkurā mācību iestādē atbilstoši savai garīgajai un fiziskajai attīstībai, jāveic profesionālās orientācijas pasākumi, veicinot darba iemaņu apgūšanu, kā arī palīdzēt iesaistīties darbā.
Lauberes bērnunams paredzēts 45 audzēkņiem, taču šobrīd tajā mīt tikai 24 audzēkņi. Par 3 bērnu uzturēšanos bērnunamā maksā valsts, pārējie bērni ir no Ogres novada, tātad uzturēšanās izdevumus sedz no pašvaldības budžeta. Šā gada budžetā bērnunamam piešķirtais finansējums ir Ls 179 294.
Pagājušajā gadā ar domes lēmumu tika papildināts bērnunama nolikums, tādējādi bērnunama struktūrā iekļaujot internāta grupu. Tajā pagājušajā mācību gadā dzīvoja un Lauberes pamatskolā mācījās 13 skolēni no Ogres. Diemžēl jauno mācību gadu uzsākot, internāta grupā nav neviena audzēkņa. Līdz ar to arī vietējā pamatskolā skolēnu skaits šogad mazāks. Latvijas sabiedrībā arvien populārākas kļūst audžuģimenes, līdz ar to samazinās audzēkņu skaits bērnunamos. Arī Lauberē.
Par vienu no citas pašvaldības ievietotu bērnu attiecīgā pašvaldība maksā Ls 250 mēnesī – šāda maksa noteikta ar Ogres novada domes lēmumu. Bērnunama direktore Imanta Kalniņa atzīst, ka faktiskās izmaksas viena bērna uzturēšanai ir Ls 500.
Lauberes pagasta pārvaldes un Lauberes bērnunama vadība meklē risinājumu, kā strādāt turpmāk, lai bērnunams pilnvērtīgi varētu veikt tam uzticētos pienākumus un vispār saglabāties. Pagaidām gan konkrētu priekšlikumu nav – notiek diskusijas kopā ar novada sociālā dienesta vadītāju un speciālistiem.
Pagājušonedēļ pagasta pārvaldes vadītājs Ārijs Plūģis, bērnunama direktore Imanta Kalniņa, novada sociālā dienesta vadītāja Sarmīte Ozoliņa un sociālā dienesta speciālisti tikās ar novada domes priekšsēdētāja vietnieci izglītības, kultūras un sociālajos jautājumos Vitu Pūķi, lai pārrunātu, kā turpmāk organizēt darbu Lauberes bērnunamā.
“Ja mūsu novadā ir sociālā iestāde, tad tās pakalpojumam jābūt tādā līmenī, lai to gribētu izmantot arī citas pašvaldības,” uzskata V. Pūķe, uzsverot, ka tieši klientu piesaiste ir svarīgākais, lai bērnunamu saglabātu. Domes priekšsēdētāja vietniece aicina gan bērnunama, gan pagasta pārvaldes vadību, kā arī sociālā dienesta speciālistu meklēt iespējas piesaistīt arī Eiropas Savienības projektu finansējumu bērnunama darbības pilnveidošanai.
Ir vēl viens aspekts, kas būtiski var ietekmēt Lauberes bērnunama turpmāko likteni, – novada bērnu uzturēšanās tajā. Šobrīd daudzi bērni gan no Ogres, gan novada pagastiem tiek ievietoti citu pašvaldību bērnu sociālajās iestādes. Novada sociālā dienesta vadītāja S.Ozliņa atzīst, ka tas notiek gan tāpēc, ka citos bērnunamos ir zemāka maksa, gan arī pakalpojuma kvalitātes dēļ. “Mums pirmām kārtām jādomā par bērnu interesēm, tāpēc arī ievietojam bērnus citos bērnunamos,” skaidro S. Ozoliņa. Savukārt V. Pūķe norāda, ka šobrīd sociālajam dienestam un bērnunama vadībai nav vienotas koncepcijas pašu novadā esošo iespēju izmantošanā bērnu interesēs. “Mums ir jārada konkurētspējīgs pakalpojums un jāizmanto savas pašvaldības bērnunams,” ir pārliecināta domes priekšsēdētāja vietniece.
V.Pūķe: “Pirmajā sarunā par Lauberes bērnunama turpmāko darbību ir izkristalizējies jautājums par darba saturu – tas ir galvenais, lai ne tikai saglabātu bērnunamu, kas Lauberes pagasta infrastruktūrā ir ļoti nozīmīga iestāde, bet gan nodrošinātu perspektīvu, kvalitatīvu sociālo pakalpojumu. Tikšanās laikā, pārrunājot bērnunama darbības aspektus, sociālā dienesta speciālisti un arī bērnunama vadība atzina, ka bērnunamā daudz lielāka vērība jāvelta audzēkņu dzīves prasmju veidošanai – šobrīd tas netiek darīts, audzēkņi, atstājot bērnunamu, faktiski neprot neko. Lai gan līdzīgi var raksturot arī citu bērnunamu audzēkņus, katrā šādā iestādē pašiem jārod savs risinājums. Un sociālo prasmju apgūšana ir vistiešākajā veidā sasaistīta ar iestādes darba saturu.” |