Elīna Baumane, “Ogres Vēstis Visiem” Publicēts: 2011-06-27 12:56:00 / Sabiedrība
Ziņot redakcijai
Vasaras sezona ir laiks, kad var mainīt apkures radiatorus, jo apkures sistēma ir atslēgta.
Apkures ūdens radiatorus jeb baterijas pazīst ikviens. Tieši šīs ierīces gada aukstajos mēnešos nodrošina mūsu mājoklī siltumu. Tehnikas progress nestāv uz vietas, un padomju laiku čuguna “monstrus” strauji nomainījuši jaunas paaudzes izstrādājumi — alumīnija bimetāla un tērauda paneļradiatori, kas ir vizuāli pievilcīgi , viegli montējami un regulē siltuma padevi.
Radiatoru izvēlē noteicošo lomu nereti spēlē izskats, tad cena un, visbeidzot, tehniskie parametri. Taču būtu vērts padomāt par citu shēmu — vispirms tehniskie rādītāji, tad vizuālā pievilcība un, visbeidzot, cena.
Ar ko sākt?
Kas jāievēro, ja vēlaties mājoklī mainīt radiatorus Tikko kā apkures sezona beigusies, tādēļ ir īstais laiks izvērtēt - vai gana silti bija pērnajā ziemā. Kas pie aukstuma vainīgs - nepietiekama apkure, šķirbaini logi vai sienu izolācija? Nevajadzētu steigties un visu vainu uzreiz uzvelt sliktajiem radiatoriem. Radiatori tiek mainīti ne tikai tāpēc, ka tie nepilda savu funkciju vai ir morāli novecojuši, bet bieži vien tas tiek darīts tikai "modes pēc", lai mainītu interjeru. Pat taisot remontu, čuguna radiatori var palikt kā labs dizaina elements. Tiem, starp citu, ir lieliska siltumatdeve, un radiatori ir kvalitatīvi. Ir gadījumi, kad cilvēki nomaina radiatorus un pēc tam sūdzas, jo vecie „čugunnieki”esot bijuši labāki. Noteikti vajadzētu mainīt tā saucamos redelīšu radiatorus, kas izskatās pēc kastītes, kuras iepildītas ar metāla plāksnītēm, kādi mēdz būt jaunākās, padomju laikos celtajās daudzdzīvokļu mājās, jo tie ir ļoti neefektīvi. Radiatoru maiņa ir darbs vasarai, jo ziemā, apkures sezonas laikā, siltuma pārtraukšana nenotiek. Jebkurā gadījumā, kad ir vēlēšanās mainīt radiatorus ( daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekiem ) , vispirms par procedūru ir jāvienojas ar nama apsaimniekotāju (Ogrē ar p/a „Mālkalne”) , jo apsaimniekotājiem ir siltumpiegādes bilance, kuru nedrīkst izjaukt un katrs nedrīkst likt tādus radiatorus, kā pašam ienāk prātā. Visas ieceres jāsaskaņo ar apsaimniekotāju, lai pēc tam nenāktos maksāt vairāk par siltumu. Apsaimniekotājam ir piekļuve visām koplietošanas telpām un līdz ar to sistēmām, kas tiks izmantotas. Apsaimniekotājs izsniedz radiatoru nomaiņas tehniskos noteikumus, kur ir norādītas pieļaujamās jaudas. Tehniskie noteikumu p/a „Mālkalne”izmaksās – 12.96 Ls. Tehniskos noteikumus iespējams saņemt dažu dienu laikā.
Pareizā izvēle
Nevajadzētu vispirms veikalā nopirkt radiatorus un pēc tam meklēt, kas tos uzstāda. Pirms uzstādīšanas vajadzētu konsultēties ar apkures speciālistiem, jo iespējams risks, ka jūsu iedomātā sistēma nedarbosies vai darbosies nepilnīgi. Jebkurā situācijā licencētas firmas pārstāvis novērtēs, kādus radiatorus drīkst uzstādīt.. Kādiem tehniskajiem aspektiem būtu jāpievērš uzmanība, iegādājoties radiatorus? Ja vēlaties, lai tie kalpotu ilgi, tad pirkums jāizvēlas pareizi. Vispirms pievērsiet uzmanību, kādam spiedienam domāts konkrētais radiators. Pilsētas namos tam vajadzētu būt ne mazāk kā 9—10 atmosfērām, taču, jo šis rādītājs ir lielāks, jo ierīce ir drošāka. Bet, kā jau iepriekš minēts rakstā, jāņem vērā arī tehniskajos noteikumos, norādītie parametri. Ja mājai ir individuālais siltummezgls, tad derēs 6—8 atmosfēru ierīce. Pie nosacījuma, ka šī ēka nav augstceltne . Pēc tam jātiek skaidrībā ar siltuma jaudu. Te var pieturēties pie aprēķina 100—125 vati ierīces siltuma atdeves uz vienu platības kvadrātmetru. Šo rādītāju var noskaidrot veikalā pie pārdevēja, un sākotnēji ar šo informāciju ir gana.
Kāpēc radiatori nesilda
Dažkārt mājoklī radiatori nesilda, un tam ir savi iemesli. Ja ūdens temperatūra pazeminās par desmit grādiem, tad radiators dod par 15—18% mazāk siltuma. Ja ūdens tiek pievadīts apakšējā atverē, bet izplūst caur augšējo, tad tiek zaudēti vēl 7—10% siltuma. Tāpēc labāk, ja ūdens padeve notiek no augšas uz leju. Ja ūdens pievade radiatoram notiek tikai no vienas puses, tad attālākās sekcijas būs salīdzinoši vēsākas, un apsildes iespējas netiks izmantotas pietiekami efektīvi. Tas nozīmē, ka gariem radiatoriem ūdens pievadei vajadzētu atrasties abās pusēs. Turklāt ap radiatoriem, kas atrodas zem palodzēm, jāatstāj pietiekami daudz brīvas vietas gaisa cirkulācijai. Vēlams, lai līdz grīdai būtu brīvi 70—100 mm, līdz sienai 30—50 mm, līdz palodzei — 100—150 mm. Pretējā gadījumā temperatūras samazinājums būs 10—15%. Tāpat minēto siltuma avotu nevajadzētu aizsegt ar bieziem aizkariem, masīvu atzveltnes krēslu u.tml.
Kas vēl jāzina
Sienas radiatori tradicionāli tiek izvietoti zem logiem, maksimāli izmantojot visu sienas plakni. Labāk izvēlēties lielāku, bet plānāku radiatoru, jo tas vairāk piekļausies sienai. Jo lielāka telpa, jo vairāk un apjomīgākus siltuma avotus vajadzēs. Vislabāk, ja radiatoru priekšējā plakne ir līdzena un radiatora krāsa pieskaņota sienas krāsai. Tad radiators it kā saplūdīs ar sienu. Pašlaik visizplatītākie ir baltie, gofrētie sienas radiatori. Radiatoru jaudu mēra vatos uz vienu telpas kvadrātmetru. Ideāli nosiltinātā telpā jāparedz apmēram 100 W liela siltuma jauda. Dažādām apkures sistēmām radiatoru jauda ir atšķirīga.
Alumīnija sekciju radiatori ir viegli, eleganti un ar vērā ņemamu siltuma atdevi. Kā zināms, alumīnijs ir labs siltuma vadītājs, un tieši šī īpašība ir ļāvusi izgatavot kompaktas, noderīgas ierīces. Šo radiatoru garumu var viegli regulēt, pieliekot vai atņemot sekcijas. Katrai no tām ir augšējais un apakšējais kolektors, kas savienoti ar vertikālu kanālu.
Bimetāla sekciju radiatori veiksmīgi apvieno alumīnija sekciju un tērauda cauruļu radiatoru labākās īpašības. Šie radiatori spēj izturēt 40—50 atmosfēru spiedienu, ilgi kalpo un vairumā gadījumu sabalansē augstu siltuma atdevi ar mūsdienīga dizaina prasībām.
Tipiskākās kļūdas
Ja radiatori tiek nomainīti bez saskaņošanas, var rasties problēmas gan pašiem dzīvokļa saimniekiem, gan kaimiņiem. Diemžēl bieži vien, "lai būtu lētāk", radiatoru nomaiņu uzņemas privātpersonas ar konkrēta darba iemaņām, bet ne vispārējām zināšanām par sistēmu kopumā. Radiatori tiek mainīti bez stāvvadu noslēgšanas, iztecinot ūdeni turpat dzīvoklī un pēc tam atstājot radiatorā gaisu. Kad pienāks apkures sezona, tad visos daudzdzīvokļu ēkas mājokļos, kur iet cauri stāvvads, var rasties problēmas. Nepareizi tiek uzstādīti termoregulatori. Tiek uzlikti pārāk lieli radiatori, un tad sanāk tā, ka vieni dzīvo uz citu kaimiņu rēķina, jo patērē siltumu vairāk nekā kaimiņi, taču maksā tikpat, cik viņi. Ja radiatoru nomaiņa veikta bez saskaņošanas, var tikt piemērots sods par patvaļīgu būvniecību.
Nobeigumā
Nevajadzētu atlikt radiatoru uzstādīšanu ( mājās, kuras pieslēgtas pilsētas centrālajai apkurei ) uz vēlāku laiku, jo parasti septembrī apsaimniekotāji uzsāk māju sagatavošanu apkures sezonai, piepilda sistēmas, līdz ar to, radiatoru nomaiņa vairāk nav iespējama.
Informācija izmantota no www.maja.lv , www.diena.lv , www.malkalne.lv
|