Ogres novada domes preses dienests Publicēts: 2011-02-03 09:36:00 / Izglītība
Ziņot redakcijai
Pagājušajā nedēļā aizsākās diskusija par iespējamo izglītības iestāžu tīkla optimizāciju, kā viens no variantiem izskanēja Ogres vakarskolas un Ogres 1.vidusskolas apvienošana. Šodien uz tikšanos tika aicināti visas ieinteresētās puses – skolēni, vecāki, pedagogi un abu izglītības iestāžu vadītāji.
Jau iepriekš rakstījām par faktoriem, kas ietekmē izglītības iestāžu tīkla optimizācijas nepieciešamību visos Latvijas novados – skolēnu skaita samazināšanās, finansējuma modeļa proporcijas maiņa un pašvaldības budžeta ieņēmumu samazināšanās.
Galvenais tikšanās mērķis bija aicināt diskutēt par iespējamajiem riskiem, kādi varētu rasties, apvienojot skolas. Šis jautājums tika aktualizēts jau izglītības iestāžu vadītāju konsultatīvajā komisijā, taču, lemjot par skolu nākotni, būtiski diskusijā iesaistīt visas ieinteresētās puses, lai pieņemtu optimālāko risinājumu.
Domes priekšsēdētāja vietniece Vita Pūķe iepazīstināja Ogres vakarskolas un Ogres 1. vidusskolas pārstāvjus ar iespējamo reorganizācijas modeli, pievienojot 1. vidusskolai vakara vidusskolu, kas darbu turpinātu kā vakara nodaļa, tādejādi saglabājot gan esošos pedagogus, gan nodarbību laikus un specifiku, kā arī līdzšinējās vakarskolas tradīcijas un pieredzi.
V.Pūķe: „Šobrīd jādomā kā racionāli izmantot un ekonomēt finanšu līdzekļus, lai no izmaiņām neciestu skolēni un nepasliktinātos izglītības kvalitāte.”
Izglītības un sporta pārvaldes vadītāja Sandra Grunte skaidroja, ka jau kopš 1991. gada Ogres vakarskola atrodas Ogres 1. vidusskolas internāta korpusa telpās. Lai nodrošinātu veiksmīgu mācību procesu, skola izmanto Ogres vidusskolas mācību kabinetus. Analizējot izglītības iestāžu izdevumus, tika konstatēts, ka, apvienojot abas skolas, izdotos samazināt ne tikai administratīvos izdevumus, bet arī racionālāk izmantot mācību kabinetus, iekārtas un citus resursus.
Izglītības darbinieku arodbiedrības pārstāve Airisa Lepere informēja, ka, apkopojot un izanalizējot datus par vakarskolas un vidusskolas pedagogu darba slodzi, droši var teikt, ka vakarskolas pedagogiem nedraud darba zaudēšanas risks.
Ogres 1. vidusskolas direktores vietniece Anda Priede apstiprināja A. Leperes sniegto informāciju. „Jau šogad mūsu pedagogi ir ļoti noslogoti un nereti mums nācies lūgt vakarskolas pedagogu palīdzību. Apvienojot skolas, pedagogu slodzes netiks samazinātas, iespējams, pat palielinātas.”
Diskusijā aktīvi iesaistījās arī audzēkņu vecāki, paužot bažas par vakarskolas audzēkņu sasniegumu vērtēšanas kritēriju maiņu un mācību procesa organizēšanu.
Ogres 1. vidusskolas direktore Ineta Tamane atzina, ka nesaredz būtiskus riskus, ja vakarskolas funkcijas tiek nodotas Ogres 1. vidusskolas struktūrvienībai, mācības tiek organizētas līdzšinējos nodarbību laikos, netiek mainītas mācību telpas un pedagogi.
Tāpat kā līdz šim tiks uzņemti audzēkņi no citiem novadiem, uzņemšanas nosacījumi un vērtēšanas kritēriji netiks mainīti.
Kā atzina direktore, apvienojot skolas, audzēkņi būtu tikai ieguvēji, jo paplašināsies iespējas - gan apmeklēt abas bibliotēkas, gan sporta un trenažieru zāli, tika piedāvātas bezmaksas ārpusklases nodarbības un nodrošināti ēdināšanas pakalpojumi.
Būtiskākā izmaiņa vakarskolas audzēkņiem būs tā, ka, saņemot skolas absolvēšanas diplomu, tajā būs norādīts, ka absolvēta nevis vakara vidusskola, bet gan Ogres 1. vidusskola.
Sarunā piedalījās arī skolu psihologu un sociālo pedagogu pārstāve, Ikšķiles novada sociālā darbiniece Žanna Rudakova un vakarskolas sociālā pedagoģe Maija Kagaine. Pedagoģes uzsvēra, ka vakarskolas audzēkņi ir atšķirīgi no „parasto” skolu skolēniem, kā būtiskāko draudu minot vakarskolas skolēnu neiekļaušanos vidusskolas skolēnu vidū. Ļoti nozīmīgi šiem audzēkņiem saglabāt pašiem savu vidi un mācību specifiku.
Vakarskolas pedagogi, saprotot šī brīža situāciju valstī un iepazīstoties ar situāciju citos novados, kur arī tiek reorganizētas ne tikai vakarskolas, bet arī citas, pat daudz lielākas izglītības iestādes, kopumā atbalsta šīs skolas pievienošanu 1. vidusskolai. Būtiski ir tas, ka pēc abu skolu apvienošnas vakarskolas funkcijas tiks uzticētas atsevišķai struktūrvienībai un mācību process netiks pielīdzināts vidusskolas prasībām, līdz ar to nav reālu risku, kas ietekmētu mācību kvalitāti. |