Fakti.lv Publicēts: 2019-12-13 11:05:00 /
Ziņot redakcijai
Latvijas valdība ir piešķīrusi finansējumu konfliktā cietušo Ukrainas karavīru un citu Krievijas agresijas upuru rehabilitācijai nacionālajā rehabilitācijas centrā "Vaivari". Šonedēļ rehabilitācijas centrā ir ieradusies jauna grupa ukraiņu, 12. decembrī viņi viesojās Ogrē.
Vizītes ietvaros viņi Ogres novada pašvaldībā tikās ar domes priekšsēdētāju Egilu Helmani, priekšsēdētāja vietnieku Gintu Sīviņu, izpilddirektoru Pēteri Špakovski un izpilddirektora vietnieci Danu Bārbali.
Domes priekšsēdētājs atzīmēja, ka mēs saprotam Ukrainas iedzīvotājus, jo arī Latvija ir piedzīvojusi kara šausmas, kad tiek nogalināti un deportēti tuvi cilvēki. Viņš norādīja, ka Ogres pašvaldība atbalsta Ukrainu jau kopš 2014. gada, kad Krievija okupēja Krimas pussalu. Ogres novada pašvaldība rīkoja atbalsta akciju konfliktā cietušajām ģimenēm, kuras ietvaros Ogres iedzīvotāji, uzņēmumi, biedrības, sporta klubi u.c. saziedojuši apģērbu un dažādas citas mantas, tika organizēts arī labdarības koncerts. Kopš 2015. gada ik gadu pašvaldība uzņem bērnus no Ukrainas, kas cietuši un joprojām cieš no karadarbības. “Esmu priecīgs, ka esat atbraukuši uz Latviju, lai pastāstītu cilvēkiem par patieso situāciju Ukrainā. Tikai tiekoties klātienē, vislabāk var saprast, ka karš joprojām turpinās, joprojām cieš nevainīgi cilvēki,” teica E. Helmanis.
Ukraiņi apmeklēja arī Ogres Vēstures un mākslas muzeju, Ogres tehnikumu, kultūras mantojuma centru "Tīnūžu muiža", kā arī devās pastaigā pa Ogres centru. Savukārt vakarā Ogres novada Kultūras centra Mazajā zālē Ogres novada iedzīvotājiem bija unikāla iespēja ar viņiem tikties un ieklausīties stāstos par Krievijas agresijas izraisītājām sekām un cilvēku likteņiem. Daudzi no šiem cilvēki tikai pirms dažiem mēnešiem – 7.septembrī – bija to 35 personu vidū, kuri atgriezās dzimtenē pēc veiktās gūstekņu apmaiņas starp Krieviju un Ukrainu.
"Jūsu priekšā ir cilvēki, kas ir savas valsts brīvības simbols cīņā par Ukrainas neatkarību. Viņu vidū ir studenti, kalnrači, žurnālisti, bet visus vieno tas, ka Krievijas specdienesti, ieslogot un spīdzinot, centušies sagraut viņu neatkarību. Ukraina un Latvija zina, ko nozīmē cīņa par neatkarību un tās zaudēšana, jo abas valstis gadu desmitiem cieta no Krievijas okupācijas, un arī šobrīd Krievija nav zaudējusi interesi par šīm valstīm," sacīja Ukrainas delegācijas vadītājs.
Uzrunājot klātesošos, Egils Helmanis norādīja, ka mums izveidojies maldīgs priekšstats, ka šie notikumi norisinās kaut kur tālu un tie mūs nevarētu skart, tas notiek nepilnu 1000 kilometru attālumā no Latvijas.
E. Helmanis atcerējās jūlija beigās notikušo Ogres novada pašvaldības pārstāvju braucienu uz Ukrainu, kura laikā viņi paši savām acīm redzēja kara radīto postu un klausījās karā iesaistīto cilvēku stāstus. Viņi apmeklēja Oputinas (Opytne) ciemu, kas atrodas 1 km attālumā no bijušās Doņeckas lidostas. Ciemata iedzīvotāji gadiem ilgi dzīvo pagrabos bez elektrības un kopā ar žurkām, bērni mācās atpazīt šāviņus pēc skaņas, lai neievainoti aizietu uz skolu. Uz atsevišķiem ciema iedzīvotāju māju vārtiem stāv uzraksti “šeit dzīvo”, tādējādi cilvēki lūdz nedemolēt, neapzagt, nešaut uz viņa māju. “Kad redzi to savām acīm, satiec šos cilvēkus un iepazīsti viņu likteņus, tad tie vairs nešķiet neticami stāsti. Tā ir skaudra realitāte," viņš piebilda.
Ogres novada pašvaldība bija viena no pirmajām pašvaldībām Latvijā, kas iesaistījās humānās palīdzības organizēšanā, sniedzot atbalstu ģimenēm Krievijas un Ukrainas konflikta teritorijā, kā arī uzņem bērnus no ģimenēm, kuras cietušas militārajā konfliktā Austrumukrainā, zaudējot vecākus vai tuviniekus. Arī šogad no 14. līdz 19.decembrim 27 bērni no Ukrainas viesosies Ogres novadā. |