Fakti.lv Publicēts: 2014-04-29 08:45:00 /
Ziņot redakcijai
„Risināmo jautājumu loks ir kļuvis plašāks,” pirmajās atziņās par jaunajā amatā aizvadītajām divām nedēļām dalās Ogres novada domes priekšsēdētāja vietniece izglītības, kultūras un veselības jautājumos Ineta Tamane.
Ogres 1.vidusskolas direktore nenoliedz, ka no uzticētajām jomām vislabāk pārzina izglītības jautājumus un šajā jomā ir arī visvairāk noformulētu mērķu. „Jau pagājušajā gadā rudenī iesniedzu iesniegumu par nepieciešamību pēc saistošajiem noteikumiem uzņemšanai pirmajā klasē. Nepieciešams izveidot datu bāzi, kas ļautu sekot līdzi, kur mācās un plāno mācīties mūsu bērni, savlaicīgi sagatavojot telpas un mācību līdzekļus. Noteikti apsekošu visas izglītības iestādes- bērnudārzus un skolas, lai saprastu, kādas ir katras izglītības iestādes aktuālās problēmas. Svarīgi būtu veikt mūsu novada skolu monitoringu, piemēram, pēc tā, cik daudz skolēnu to pamet mācību gada laikā. Te svarīgi saprast cēloņus – vai tie ir saistīti ar mācību kvalitāti vai citiem jautājumiem. Runājot par skolas akreditāciju, šis ir plānots kā viens no indikatoriem, kas raksturo skolu. Bieži vien mainīt skolu dažādu problēmu gadījumos bērnam iesaka psihologs. Svarīgi vērtēt arī neattaisnotos stundu kavējumus katrā skolā, iepazīties ar katras konkrētās situācijas risinājumiem, vērtēt šos gadījumus un domāt kopā par pašvaldības speciālistu iesaistīšanos, kā to nosaka likums ” uzskata I.Tamane.
Kā vērtējat līdzšinējo izglītības sistēmas finansēšanas politiku Ogres novadā?
Pirmais un aktuālākais jautājums ir „mazo skolu programma”. Bet tā nerodas Ogres novadā, bet gan valstī. Ja valsts ir noteikusi savu prioritāti- izglītība sākumskolā 1.-6.klasei tuvu dzīvesvietai, tad par to ir jāmaksā valstij, pašvaldībai vai lielajām skolām. Un šī atbildība ir jāuzņemas valstij. Šobrīd darba grupa IZM pie šī jautājuma strādā. Es ceru uz rezultātu, uz valsts noteiktu vienotu politiku.
Pagājušajā ceturtdienā direktoru konsultatīvajā sanāksmē teicu, ka viena lieta ir risināt aktuālās problēmas, kas ir katrai skolai, ņemot vērā kādus steidzamus vai pat ārkārtas apstākļus. Tomēr ideālā variantā skolai ir jādomā par savu attīstību. Plānojot nākamā gada budžetu, katrai izglītības iestādei būtu jādefinē, kādā virzienā tā vēlas attīstīties – vai tās ir jaunās tehnoloģijas, „zaļās” idejas vai kāds cits virziens? Pirms vairākiem gadiem katrai skolai bija pieejami 1000-2000 lati, kurus varēja ieguldīt, piemēram, interaktīvās tāfeles iegādei.
Tātad katras skolas budžetā jāievieš attīstības sadaļa?
Jā. Par šīm lietām varētu lemt vēlēta direktoru padome. Zinu, ka daudzos novados tās veiksmīgi strādā. Novada skolu direktoriem ir jāsatiekas informatīvos semināros reizi mēnesī un to darbu koordinē Izglītības pārvalde. Domāju, ka rudenī konsultatīvās komisijas vietā piedāvāšu šādu modeli. Ja ir nepieciešama konsultācija izglītības jautājumos Ogres novadā, tad šādā komisijā būtu jābūt vecākiem, skolēniem, skolu vadītājiem un pedagogiem, varbūt arī uzņēmēju pārstāvjiem, lai par kādu konkrētu jautājumu tiktu uzklausīts pēc iespējas plašāks sabiedrības viedoklis.
Vai Ogres novadā ir padomāts par bērnu aktivitātēm vasaras periodā.
Visas partijas un vēlēšanu apvienības savās programmās runāja par bērnu nometnēm, taču, piemēram Kuldīgas pilsētā šovasar vien notiks 40 nometnes. Uzskatu, ka Ogrē šogad piešķirtie 5000 latu nometnēm ir nepietiekoši. To vietā vajadzētu būt 20 vai 30 tūkstošiem eiro, kas būtu pieejami nometņu rīkošanai gan skolām, gan sabiedriskajām organizācijām. Izglītības pārvaldei būtu jāizsludina konkurss uz šādu finansējumu, ko noteikti nākošajā gadā iestrādāsim budžetā. Bet jau šobrīd nākošajā domes sēdē lūgšu deputātus lemt par papildus finansējuma piešķiršanu Jaunogres vidusskolas radošo darbnīcu nometnei, Bērnu un jauniešu centra radošo darbnīcu nometnei un novada skolēnu nometnei Madlienā, ko varētu organizēt kā balvu bērniem par labiem sasniegumiem mācībās. Nākošajā gadā jārīko arī nometnes-radošās darbnīcas citos novada pagastos. Droši vien arī vecāki ir gatavi piedalīties ar savu līdzfinansējumu, samaksājot par savu bērnu ēdināšanu, jo ir ieinteresēti, lai bērni vasaras periodā būtu pieskatīti.
Kam, jūsuprāt, jākļūst par izglītības galveno prioritāti?
Grūti pateikt izglītības pieejamībai, kvalitātei vai bērnu drošībai. Visas ir gana svarīgas un prioritāras. Es noteikti iepazīšos ar katras izglītības iestādes riska faktoriem. Tas ir saistīts gan ar ceļu no skolas uz mājām, ceļu krustojumiem un gājēju pārejām, gan ar klaiņojošiem suņiem.
Kā vērtējat šogad iesviesto pirmklasnieku elektroniskās reģistrācijas sistēmu?
Pozitīvi. Prieks, ka vecāki savus bērnus varēja reģistrēt, pat atrodoties ārzemēs, Ogres 1.vidusskola saņēma reģistrācijas gan no Briseles, gan Anglijas. Tomēr ir nepieciešami saistošie noteikumi, lai iespējas visiem vecākiem reģistrēt savus bērnus būtu līdzīgas, ne tik ļoti atkarīgas no tā, cik ātri kurš prot nospiest datora taustiņus reģistrācijas pirmajās minūtēs. Svarīgi, lai rezultāti būtu pārskatāmi un izmantojami sistēmas plānošanā. Bet pozitīvais ir fakts, ka mūsu novadā skolēnu skaits sākumskolā palielinās.
Jūs Ogres novadā atbildat arī par kultūras jomu...
Kultūras nama jautājums mani interesē gan kā priekšsēdētāja vietnieci, gan deputāti, gan Ogres iedzīvotāju. Vēl neesmu runājusi ar kultūras centra vadību, bet ceru tuvākajā laikā iepazīties ar viņu vīziju kultūras dzīves un kultūras centra ēkas turpmākajai attīstībai. Te piekrītu arhitekta Ulda Pīlēna teiktajam – kultūras centrs ir katras pilsētas un novada „rozīnīte”. Manuprāt, būtu kompleksā jāvērtē gan kultūras nama fasādes, gan iekštepu un kāpņu renovācijas skiču projekti. Nepietiek tikai atjaunot kāpnes, pielejot betonu, jādomā par to, lai šī ēka kļūtu pievilcīgāka un iedzīvotājus tā pievilktu kā magnēts.
Šogad iecerēts reanimēt Ogres estrādi.
Ir jāvienojas ar estrādes īpašnieku, ko vēlas viņš un ko – pašvaldība, un kāda var būt iespējamā sadarbība. Nav runa par estrādes pirkšanu, bet par to, lai tajā notiktu kultūras pasākumi. Lai tie būtu kvalitatīvi, radoši, svarīgi Ogres iedzīvotājiem. Pašvaldībai ir jārisina auto novietošanas un citus jautājumus. Estrādes īpašniekam ir jājūt vai pilsēta atbalsta viņa ieceres. Nevajadzētu aizmirst arī par Špakovska parku. Tā ir brīnišķīga pērle pilsētai un novadam. Jāsāk ar juridisko jautājumus sakārtošanu nelielai parka daļai, kurai ir privātie īpašnieki. Tad būtu jādomā par vienotu pilsētas parka attīstību, kurā arī varētu rīkot kultūras pasākumus, piemēram, amatnieku gadatirgu, kā Brīvdabas muzejā vai citas aktivitātes. Arī šajā gadījumā jādomā par auto novietošanas iespējām, jo pie parka nav autostāvvietas. Nedrīkstam aizmirst arī pagastu kultūras dzīvi. Šodien runājām par Ķeipenes kino muzeja perspektīvām. Jautājumu ir daudz un domāju, ka katrā pagastā būs kāds ierosinājums. Savā darbā ļoti ceru uz iedzīvotāju atbalstu, aktivitāti. Tad arī kopīgi veicamais darbs nesīs gandarījumu.
|