ogresfakti Publicēts: 2013-08-09 15:02:00 / Viedokļi
Ziņot redakcijai
Pagājuši divi mēneši kopš aizvadītajām pašvaldību vēlēšanām. Lielas pārmaiņas tās nesušas Lielvārdes novadā, kur sēdi pēc sēdes tiek vētīti novadniekiem ilgi sāpējuši jautājumi.
Savas domas par notiekošo Lielvārdes novadā portālam Ogresfakti.lv vēlējās paust viens no skaļākajiem viedokļa paudējiem un reformu piekritējiem, jaunievēlētais deputāts Jānis Āboliņš.
- Kā jūs raksturotu aizvadītos divus mēnešus Lielvārdes domē?
Es ceru, ka iedzīvotāji ir pamanījuši pārmaiņas pašvaldībā. Pēc vēlēšanām pagājis īss laiks un mums pārmet, ka mēs, jaunie, gribam “uztaisīt revolūciju”, un rīkojamies pārāk ātri. Diemžēl, līdz šim ir bijis tā, ka pirmajā gadā pēc vēlēšanām tiek sadalīti amati un tad trīs gadus valda klusums.
- No jūsu pārstāvētās Vidzemes partijas domē ievēlēti divi deputāti, kuru starpā vēl neilgi pirms vēlēšanām radās nopietnas domstarpības. Vai tās ir atrisinātas?
- Jā, daudziem nebija saprotama šķelšanās Vidzemes partijā īsi pirms vēlēšanām. Taču uzskatīju, ka deputātu kandidātu sarakstu nevar veidot kā ģimenes uzņēmumu - iesaistot māsu, brāli, onkuli un tamlīdzīgi. Jāatzīst, ka mūsu šķelšanās bija izdevīga citiem politiskiem spēkiem. Vienas partijas ietvaros īstenojām divas dažādas priekšvēlēšanu kampaņas. Šobrīd, pateicoties Vidzemes partijas vadībai, domstarpības ir atrisinātas un esam vienojušies, ka kopīgi pārstāvam Vidzemes partiju un neļaujam politiskiem konkurentiem mūs šķelt.
- Kādēļ apvienojāties ar Reģionu aliansi?
- Jo Vienotība nav spējusi attaisnot vēlētājiem iepriekšējās vēlēšanās dotās cerības. Varbūt “pasēžot malā”, būs iespēja to visu pārdomāt. Reģionu alianses koalīcijas līgums paredz savstarpēju atbalstu arī gaidāmajās Saeimas vēlēšanās. Līdz ar to līdz “lielajām” vēlēšanām nekādas kardinālas izmaiņas domes sastāvā nebūs. Savukārt pēc Saeimas vēlēšanām vienīgās izmaiņas var notikt gadījumā, ja jutīsim “mazākā brāļa sindromu” - ja pieņemot nozīmīgus lēmumus, neieklausīsies mūsu viedoklī.
- Vai joprojām risināt politiska rakstura jautājumus?
- Piekrītu tagadējam domes priekšsēdētājam Aivaram Troskam, kurš teica - politika ir tikai pirmajās divās domes sēdēs pirms vēlēšanām, pēc tam sākas saimnieciskais darbs. Īsti politikas vairāk nav, bet varētu būt strīdi par saimnieciskiem jautājumiem, kas šobrīd parādās.
- Nezinot, ka esat pozīcijā, kādam varētu izklausīties, ka nereti izsakāties kā opozicionārs...
- Nē es negribētu tam piekrist, kaut gan no malas tas varbūt tā izskatās. Jā, līdz šim domes un komiteju sēdes bija samērā vienmuļas un deputāti izteicās daudz retāk. Taču, pavērojot to kas notiek Saeimas komisiju sēdēs, lielajā politikā, tad šobrīd Lielvārdē notiekošais ir normāls, konstruktīvs darbs. Mēs nekautrējamies izteikt savu viedokli un dažreiz ar asākiem jautājumiem vēlamies, lai tiktu sniegts skaidrojums, atbilde uz iedzīvotāju jautājumiem. Tādēļ arī vienā no pirmajām sēdēm norādīju, ka plānojot darbus, nepieciešamas vairāku darbu veicēju sagatavotas tāmes. Arī domes priekšsēdētājs savā pirmajā intervijā Ogres TV pēc vēlēšanām norādīja, ka mūsu uzdevums ir godīga nodokļu maksātāju naudas sadale. Ir jāmazina plaisa starp cilvēkiem un domi, domes darbiniekiem. Esam par atklātību, tādēļ atbalstām portāla Ogresfakti.lv iniciatīvu domes sēdes rādīt tiešraidē internetā. Tas ir labi, jo domes sēžu zāle nav tik liela, lai uzņemtu visus interesentus. Savukārt pēc sēdes publiski pieejami tās video vai audio ieraksti.
- Vai Lielvārdes novada domes darbs pēc vēlēšanām ir būtiski mainījies?
- Tas strauji mainās. Joprojām vēlos, lai viens otrs kolēģis vairāk iedziļinātos jautājumos, nevis vienkārši balsotu “par” vai “pret”. Taču deputāta alga ir apmēram 150 lati mēnesī un ne katrs par šādu algu ir gatavs pavadīt ilgas stundas domē, lai kvalitatīvi iepazītu lēmumprojektus. Svarīgi būtu sabiedrību informēt par to, cik aktīvi deputāti apmeklē domes sēdes. Deputātam ir jāizrāda iniciatīva. Es pusotra mēneša laikā esmu iesniedzis piecus vai sešus priekšlikumus, tajā skaitā par brīvdabas kino rīkošanu, sporta zāļu pieejamību, dodot iespēju reizi nedēļā bez maksas apmeklēt sporta centru. Tika atbalstīta arī mana ideja par pašvaldības policijas svētku formas tērpiem. Rezultātā aizvadītajos Lielvārdes svētkos policisti izskatījās jau daudz labāk. Savā ziņā gribu rādīt piemēru, jo priekšlikumiem būtu jānāk arī no citiem deputātiem. Ir ļoti daudz sūdzību par “Lielvārdes Remti”, bet tiklīdz ir jāraksta iesniegums, tā jautājuma virzība apstājas. Ar vienkāršu parunāšanu, lai kaut ko sasniegtu, nepietiek, obligāti jābūt rakstiskam iesniegumam.
- Nesen izveidojāt Lielvārdes novada sporta un kultūras attīstības fondu.
- Jā. Tajā apvienojušies cilvēki, kas startēja pašvaldību vēlēšanās. Fondam ziedosim lielāko daļu deputāta algas. Gribam lauzt “tradīciju”, ka galvenais ir tikt pie pašvaldības budžeta līdzekļiem. Gribam parādīt, ka ar savu finansējumu var sarīkot pasākumus. Plānojam gan teātra izrādes, gan basketbola turnīrus, gan brīvdabas kino un citus bezmaksas pasākumus. Labprāt uzklausīsim lielvārdiešu idejas - kādiem projektiem un iecerēm būtu jādod priekšroka? |