ogresfakti Publicēts: 2012-11-20 11:02:00 / Sabiedrība
Ziņot redakcijai
Aizvadītajā nedēļā notikusi pašvaldību savienības sociālo jautājumu komitejas sēde, kurā cita starpā spriests par veselības aprūpes jomas sakārtošanas iespējām, informē Ogres novada domes priekšsēdētāja vietniece Vita Pūķe.
Sēdē piedalījušies gan pašvaldību, gan slimnīcu pārstāvji. „Esošā situācija neapmierina daudzus,” norāda V.Pūķe, „Gan Latvijas pašvaldību savienība, gan slimnīcu biedrība satraukušās par to, kas sagaida veselības aprūpes nozari nākamajā gadā, jo spriežot pēc budžeta paketes, samazinājums veselības aprūpei ir vismaz 10%, attiecībā pret to, kas bija plānots 2011.gadā.”
Kam tieši finansējums tiks samazināts, vēl nav zināms, tomēr problēmas būs - jau šobrīd ir problēmas ar neatliekamās medicīniskās palīdzības izmaksu segšanu. Tikmēr, par spīti runām un solījumiem, valsts politika nemainās. Ja šobrīd finansējums veselības aprūpei ir nedaudz virs 3% no iekšzemes kopprodukta, tad nākamgad tas būs vēl mazāks. Savukārt, piemēram, Portugālē veselības aprūpei atvēlēti 10% no iekšzemes kopprodukta, top jaunas slimnīcas, moderns aprīkojums un iedzīvotāji saņem kvalitatīvu veselības aprūpi, turpina V.Pūķe.
Problēma ir arī plānošanas trūkumā. Nākamā gada budžets tiek veidots uz iepriekšējā gada izdevumu bāzes, neanalizējot pamatotību, nepieciešamību un vēl „noņemot nost”, ja mainās kopējās budžeta iespējas. „Šogad pēdējos trīs mēnešos parādās papildus līdzekļi veselības aprūpei, kurus vairs nevar izmantot racionāli - kaut vai tāpēc vien, ka tā izlietošanai paredzētais laika posms ir pārāk īss,” stāsta Ogres novada domes priekšsēdētāja vietniece.
Meklējot risinājumu, pašvaldību un slimnīcu pārstāvji vienojušies paši uzsākt medicīnas pakalpojumu sniegšanu regulējoša likuma izstrādi. Līdz šim šo sfēru regulējuši vien apjomīgi Ministru kabineta noteikumi Nr. 1046, ko pastāvīgi pēc saviem ieskatiem grozījis šaurs ierēdņu loks. Savukārt likuma pieņemšana radītu skaidrus un stabilus nosacījumus, pasargājot medicīnas nozares darbiniekus no ministriju patvaļas. Iecerēts, ka likuma izstrādē tiks iesaistīti gan deputāti, gan sabiedrība, gan plašsaziņas līdzekļi. Tai jābūt likumdevēja iniciatīvai, taču, tā kā šāds likums tiek gaidīts jau no 2008.gada, tad gan pašvaldību savienība, gan slimnīcu biedrība nolēma, ka likuma izstrādes process jāsāk sabiedriskām organizācijām, piesaistot kvalitatīvus juristus un likuma izstrādi iniciējot „no apakšas”,” rezumē V.Pūķe. |