Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Inese Zīrupa, Ikšķiles Centrālās bibliotēkas bibliotekāre
  Publicēts: 2012-10-23  12:53:00 / Sabiedrība
 
 Ziņot redakcijai  

Ikšķiles novada Centrālā bibliotēka 2012.gada 5.novembrī pl.10.00 Ikšķiles tautas namā aicina uz tikšanos ar Birutu Eglīti.

Mani nelutina prese, mani lutina cilvēki...

Šie vārdi pieder Birutai Eglītei – žurnālistei, rakstniecei, sabiedriskai darbiniecei, fonda „Atbalsts lauku bibliotēkām” dibinātājai, ikšķilietei.

„Ikšķiliete esmu kopš 1997.gada vēla rudens. Man šī vieta vienmēr ir likusies pievilcīga, es Ikšķili novērtēju kā ļoti latvisku vietu. Man ļoti patīk tas, ka te Daugava blakus. Man patīk tas, ka tā ir ļoti vēsturiski sena vieta, pat Indriķa hronikā minēta. Man tas viss ļoti daudz nozīmē... Mājas vieta man ļoti patīk – no mana kabineta var redzēt  daudzu māju jumtus un koku galotnes. Māja ir visaugstākajā vietā Jaunikšķilē pašā kalna korē. Un tad es tā tālu tālu redzu.”

Biruta Eglīte dzimusi 1957. gadā, mācījusies Dobeles Roberta Eihes vidusskolā, Saulaines sovhoztehnikumā, Talsu vakara vidusskolā, Rīgas 1. Tehniskā sakaru skolā, Latvijas valsts universitātē. Precējusies. Vīrs – Broņislavs Spridzāns, radiožurnālists, ir trīs bērni -  meitas Aija un Lauma, dēls – Ansis.

Strādājusi Latvijas Radio par žurnālisti, ziņu korespondenti sociālajos jautājumos. Literāro darbību uzsākusi astoņdesmito gadu sākumā, publicējot virkni īso stāstu.

Birutas Eglītes pirmā grāmata „Vienas ģimenes fenomens” (1996.) veltīta talantīgajai Skridu ģimenei, tā iznāca kā velte Lindai Skridei tieši 18 gadu jubilejā. Grāmatā rakstniece cenšas atrast atbildi uz jautājumu, kāpēc tik grūti klājas talantīgajiem cilvēkiem, kāpēc pastāv konflikts starp profesionāļiem un talantiem, kāda cena viņiem jasamaksā par izsišanos tur, kur ir viņu vieta, neskatoties uz mīļo tautiešu nevērību, skaudību un vienkārši tāpat...

Nākošais rakstnieces darbs ir asa publicistika - par sociālās politikas tapšanu atjaunotajā Latvijā un saucas „Šīs spēles noteikumi” (1998.). Šajā grāmatā nav ne izdomātu faktu, ne izdomātu vārdu, lai cik neticami tas brīžiem liktos.

Lielāko rezonansi sabiedrībā piedzīvoja skandalozākā no Birutas Eglītes grāmatām, kurai viņa deva nosaukumu „Kas jūs bijāt, Gunār Astra?” (1998.). Grāmata veltīta Gunāram Astram, cilvēkam, kurš lielu daļu savas dzīves daļu veltīja tam, lai katram būtu tiesības brīvi un atklāti paust savas domas – nebaidoties, neslēpjoties un neko nenoklusējot.

Kad Latvijas pasts vēlējās izdot grāmatu par pasta vēsturi, atrada Birutu, jo savulaik Biruta Eglīte pēc Rīgas 1. Tehniskās sakaru skolas beigšanas ir strādājusi gan par operatori, gan telegrāfisti, gan vēlāk par Rīgas centrālā pasta arobiedrības priekšsēdētāju. Tā tapa darbs „Pasta grāmata” (1999.), kuras saturu autore veidoja kā populāru lasāmvielu, tajā ir gan fakti, gan publicistiskas piezīmes.

2001.gadā kā lata romāni tiek izdoti divi Birutas Eglītes darbi – „Ābeļu ragana” un „Meža noburtie”. Rakstniece atzīst, ka „ne ar kādiem ordeņiem nevaru salīdzināt to gandarījumu, ko saņēmu pēc lata romāna „Ābeļu ragana” publicēšanas. Biju apmulsusi, kad saņēmu vēstules no dažādiem Latvijas novadiem, rakstīja vienkārši lauku cilvēki, kuri šajā romānā bija izlasījuši cerību, vienalga, kādus pārbaudījumus viņiem piespēlē dzīve.”

Kaut kas līdzīgs notika arī ar otru lata romānu – „Meža noburtie”. Rakstnieci sāka aicināt uz tikšanos dažādos klubiņos, bibliotēkās. Viņa brauca pāri visai Latvijai, bet tur uz tikšanos atnākušas 10 sieviešu. „Bet kādas!” – atceras Biruta Eglīte. „Kādi likteņi, cik pilnasinīgas dzīves, cik garīgi bagāta es aizbraucu no viņām!”.

Rakstnieces veltījums Rīgas astoņsimtgadei ir grāmata „Rīga maksā” (2001.). „Rīga maksā” ir populārs ieskats rīdzinieku ikdienā visa pilsētas mūža garumā. Grāmatā apkopota informācija par to, kādos gadsimtos kas un cik maksājis, pie viena ielūkojoties arī vairāku Rīgas dzīves sfēru attīstībā: kāda nauda kādos laikos lietota, kādas bijušas mēra un svara vienības, kādus nodokļus maksājuši rīdzinieki, kā veidojušies tirgi un veikali, kādas preces, gadsimtiem mainoties, tajos bijušas vispieprasītākās, kādus pakalpojumus un par kādu naudu snieguši vietējie amatnieki, kāds transports ripojis pa pilsētas ielām un cik pieejams tas bijis vienkāršajiem iedzīvotājiem, par pasta un telekomunikāciju pakalpojumu rašanos un cenām, kādās skolās laisti bērni un visbeidzot – kur un par kādu samaksu varējuši pārnakšņot pilsētas viesi.

Sadarbībā ar Latvijas Bērnu fondu 2002. gadā tapa  Birutas Eglītes darbs „Atstumtie. Publicistika”. Sabiedrības izstumtie – arī tā var raksturot bērnus, par kuriem stāsta šī grāmata. Biruta Eglīte piedāvā ieskatu smagas kaites piemeklēta mazā invalīda dzīvē, ielūkoties daudzbērnu ģimenē, kas pēkšņi zaudējusi savu apgādnieku, aicina iejusties desmitgadīga un pat divgadīga bezpajumtnieka ikdienā, ieklausīties dialogā ar piecpadsmitgadīgu prostitūtu, iepazīties ar sekām, kādas rada pastāvīga vardarbība pret bērnu, paver pusaudžu profilakses centra, patvermes un citu īpašu bērnu iestāžu durvis...

Pēc lasītāju pieprasījuma, pieaugot interesei par māsu Skridu pārsteidzošajiem panākumiem Eiropas mūzikas dzīvē, 2003.gadā tika atkārtots grāmatas „Vienas ģimenes fenomens” izdevums ar jaunu nosaukumu „Zelta stīgu noslēpums”.

Birutas Eglītes desmitais romāns „Rīt vairs nelīs” (2003.) ir grāmata par jaunieti, kas izmisīgi pūlas izkļūt no bedres, kurā viņu iegrūdusi ģimene. Visu laiku viņa meklējusi kādu, kam pieglausties, uzticēties, būt kopā. Grāmatā ir arī cita stīga: par jauniešiem , kas dodas strādāt uz ārzemēm, un jautājums – vai viņi atgriezīsies?

Birutas Eglītes grāmata “Uzdāvini jaunu dienu” (2004.) ir aizraujošs psiholoģisks romāns. Adrianam ir astoņpadsmit un viss, ko vien var vēlēties: viņš ir izskatīgākais puisis klasē, attapīgs un sportisks, arī mācībās viens no labākajiem, kabatas naudas viņam vienmēr ir vairāk nekā jebkuram citam. Nupat dzimusi pirmā mīlestība, līdzās vienmēr daudz draugu, bet brīžiem pat pārlieku gādīgie vecāki jau izplānojuši viņa turpmāko dzīvi. Tūlīt sāksies studijas ārzemēs… Dažās sekundēs pārvēršas gan Adriana, gan viņa tuvāko cilvēku dzīve, mainās draugu un visu apkārtējo attieksme, sabrūk iepriekšējā vērtību sistēma. Vai ir iespējams radīt pilnīgi jaunu? Psiholoģiskais romāns “Uzdāvini jaunu dienu” ielūkojas Gulbju ģimenes attiecībās brīdī, kad tās samezglojas, nu jāmeklē risinājums, bet vispirms jānotic, ka tas ir iespējams. Katram no romāna personāžiem ir savs skatījums uz notikušo, sava taisnība un savs meklējumu ceļš. Arī kļūdas. Turklāt ģimenē visi ir tik saistīti, ka viena lēmums nevar neietekmēt pārējos tuviniekus, arī draugus, pat kaimiņus… tā par sava romāna sižetu stāsta autore.

Atnāc arī Tu uz tikšanos ar latviešu rakstnieci, publicisti, Grāmatu svētku iedibinātāju, bibliotēku atbalstītāju, novadnieci un sirsnīgu cilvēku.

Pirms tikšanās vari  iegriezties Ikšķiles novada Centrālā bibliotēkā, kurā atsevišķā grāmatu skapī atrodas visas  Birutas Eglītes sarakstītās grāmatas un gaida Tevi – grāmatu lasītāju.




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības