Ance Lapiņa Publicēts: 2009-03-07 08:38:00 / Izglītība
Ziņot redakcijai
„Vecāki spiesti strādāt ilgākas darba stundas, tādēļ arī var vēlāk izņemt savus mazuļus. Ja kādreiz jau ap pieciem pēcpusdienā dārziņš bija gandrīz tukšs, tad tagad daudzi bērni dzīvojas līdz pat dienas beigām – septiņiem vakarā,” situāciju raksturo Inese Ādmine, pirmsskolas izglītības iestādēs (PII) „Zelta sietiņš” vadītāja un pirmsskolas darba koordinatore.
„Veidojas apburtais loks – vecākiem arvien vairāk jāstrādā, lai nodrošinātu ģimeni un bērnus, mazajiem tiek mazāk uzmanības, rodas dažādas uzvedības un mācību apguves problēmas. Vecāki, savukārt, saņem pārmetumus, ka nevelta bērniem pietiekami daudz uzmanības. Taču - ko vecāki lai dara, ja ģimenei jānorošina iztika un situāciju valstī šobrīd var raksturot kā kritisku?” apsver koordinatore.
I.Ādmine atgādina, ka aprīļa mēneša laikā jāveic pārreģistrācija bērnudārza rindā, jo citādi mazais var tikt no tās izsvīrots. Tas izdarāms, katru darbadienu no plkst.8 līdz 16, bet ceturtdienās no plkst.8 līdz 18 vakarā. Viņa arī stāsta, ka citās pašvaldībās parādās tendence atbrīvoties arvien vairāk brīvām vietām dārziņos, kas cieši saistīts ar ekonomisko situāciju valstī, jo maksa par šo pakalpojumu mājsainiecībām var kļūt par smagu. I. Ādmine saka: „Ogrē joprojam visas vietas ir aizpildītas. Rindas arī nav mazinājušās. Ceram, ka izdosies realizēt divu jauno dārziņu celtniecību, tad arī mazināsies uzskaitē stāvētāju skaits, kā arī palielināsies iespēja tikt tieši izvēlētāja dāriņā.” Viņa dara zināmu, ka 2006. gadā dzimušie bērni izveidojuši visai garu rindu - 270 mazuļi, 2070.gadā – 210, 2008.gadā – 331, bet 2009. – 29 bērni.
I.Ādmine domā, ka 2008. gada augstie dzimstības radītāji saistāmi ar māmiņu algām, kas nodrošināja iespēju vecākiem gadu pilnībā veltīt mazuļu auklēšanai. Viņa arī pieļauj, ka šābrīža negatīvā situācija atkal var samazināt dzimstību, jo valdība apsver māmiņu algu apciršanu. „Likumdošana paredz, ka darba vietu saglabā līdz mazais sasniedz pusotra gada vecumu, kādreizējo trīs vietā. Vecāks ir spiests atgriezties darbā iespējami ātri, bieži vien jau pēc gada, taču mazuļu grupas paredzētas tikai no pusotra gada vecuma,”saka vadītāja. Arī auklīšu pakalpojumu izmantošana ģimenes budžetā iecērt ievērojamu robu.
Ogres faktu apzinātā situācija, vadoties pēc reklāmas izdevuma „Kaleidoskops” publicētajiem darba sludinājumiem, liecina, ka auklītes pakalpojumu cenas sastāda no robežas no viena līdz pat pusotram latam par stundu. Visvairāk auklītes minēja latu un divdesmit vai trīsdesmit santīmu par stundu.
Pieņemot, ka māte atstāj auklītei mazuli uz astoņām stundām dienā un strādā veselu nedēļu, tad mēnesī nāksies šķirties no aptuveni Ls 216, gadījumā ja auklītes stundas likme – Ls 1.20.
Vadītāji saka, ka pašreiz nevar visiem nodrošināt vietas tajos dārziņos, kuros vecāki izteikuši vēlmi laist bērnus, taču vienmēr tiek izskatītas iespējas un ar vecāku vēlmēm un vajadzībām rēķinās. „ Ja kāds no ģmenes bērniem jau iet konkrētajā dārziņā, tad arī brālis vai māsa tur visdrīzāk tiks,” teic I. Ādmine. Viņa saka: „Ja pilsētas PII nav vietas vai vēl nav atbrīvojusies iecerētā, tad Ogresgala dārziņā „ Ābelīte” tikt var pilnīgi droši.” Vadītāja vēl piebilst, ka Rīgā, lai aizvestu bērnu uz dārziņu, citreiz ir jādodas cauri visai pilsētai, tad Ogrē attāluma ziņā ir lielas priekšrocības.
Vadītāja atgādina, ka atlaides bērnudārzu rindā ir sekojošām socialām grupām: Nacionālajos bruņotajos spēkos dienējošo ģimeņu atvasēm, daudzbērnu ģimenēm, kurās aug trīs un vairāk bērnu, pašvaldības pedagogu bērniem, kā arī neklātienes studentiem. |