Iveta Ruskule, p/a "Ogres Vēstures un mākslas muzejs" direktore Publicēts: 2009-01-12 12:37:00 / Kultūra
Ziņot redakcijai
Jauno gadu Ogres Vēstures un mākslas muzejs sāk ar trim jaunām muzejpedagoģiskajām programmām.
Atverot jaunā semestra muzejpedagoģisko programmu piedāvājumu, līdzās jau ierastajām un populārajām programmām („Dedzu skalu, dedzu sveci”, „Latviskais telpu rotājums ziemā” u.c.) skolotāji un skolēni atradīs trīs jaunumus – „Zaļā aptieka”, „Vasaras diena Ogres upes krastā” un „Parunas un sakāmvārdi latviskajā dzīvesziņā”. Programmas aptver plašu mērķauditoriju (sākot no pirmsskolas vecuma bērniem, līdz pat vidusskolu auditorijai), tāpat tās saskaras ar dažādu mācību priekšmetu programmām (dabaszinības, literatūra, vēsture un kultūrvēsture).
Programmas "Zaļā aptieka" mērķauditorija 1.-12. klašu skolēni. Programma papildinās skolēnu zināšanas vēsturē un dabaszinībās. Turklāt tās norisei muzejā ir īpaša vide – ekspozīcijas sadaļa, kurā aplūkojamas vēsturiskās Ogres aptiekas mēbeles: zāļu skapji ar saglabātiem zāļu nosaukumiem, aptiekas trauki, medikamentu iepakojumi, senās signatūras. Sākumskolas un jaunāko pamatskolas klašu bērniem īpašu prieku sagādās praktiska darbošanās ar aptiekas traukiem, zāļu recepšu rakstīšana, kā arī smaržīgas zāļu tējas tases nobaudīšana. Vecāko pamatskolas un vidusskolas klašu skolēnus nodarbība rosinās jaunam redzējumam uz bioloģijas un ķīmijas mācību priekšmetu apguvi. Tādēļ aicinām skolēnus ļauties izzinošam piedzīvojumam senajā Ogres aptiekā, kur paši berzīsim pulverus un rakstīsim receptes, celsim godā latviešu zāļu sievu gudrības, baudīsim zāļu tējās saglabāto vasaras aromātu.
Vasaras sajūtas atgādinās arī programma „Vasaras diena Ogres upes krastā”. Tā paredzēta jaunākajiem muzeja apmeklētājiem - bērnudārzu vecāko grupu un sākumskolas klašu skolēniem. Vienas nodarbības laikā izdzīvosim atpūtnieka-makšķernieka dienu pie upes. Uzzināsim, kādas zivis dzīvo Latvijas upēs, izdosim avīzi par saviem piedzīvojumiem. Praktiski un aizrautīgi darbojoties, bērni iegūs zināšanas Ogres vēsturē, kā arī dabaszinībās, mācoties atpazīt zivju sugas. Pašrocīgi izdotā avīze būs jauka piemiņa un atgādinājums par piedzīvoto un uzzināto.
Taču, vasaru gaidot un ziemas garos vakarus īsinot, aicinām atcerēties latviešu folkloras dzīvāko daļu - parunas un sakāmvārdi. Uz programmu “Parunas un sakāmvārdi latviskajā dzīvesziņā” gaidīsim visu vecumu skolēnus – no sākumskolas līdz pat vidusskolai. Nodarbības laikā mērosimies asprātībā ne tikai ar mūsu senčiem, meklējot viņu radīto sakāmvārdu un parunu atslēgas, bet arī paši savā starpā. Laiki un dzīvesveids mainās, bet sakāmvārdos ieslēptā senču gudrība izrādās aizvien aktuāla. Nodarbībā apvienota folkloras un vēstures apguve - skolēniem izsniegtajās darba lapās jāatrod sakāmvārdi, kas dod noderīgus padomus arī Ogres kūrorta apmeklētājiem, kuru sadzīvi ataino muzeja pastāvīgā ekspozīcija. Atrodot un interpretējot trāpīgus sakāmvārdus, meklēsim to iederīgumu mūsdienu dzīves ritmos, raksturosim savas skolas ikdienu. Baudīsim aizrautību un pozitīvas emocijas, radot pa kādam jaunam sakāmvārdam!
Tāpat aicinām skolotājus iepazīties ar pārēju muzeja piedāvājumu skolām – ekskursijām, lekcijām, programmām, kā arī izstāžu grafikam. Rajona lauku skolām atgādinām, ka muzeja speciālisti pie jums labprāt dosies ar izbraukuma lekcijām. Par tām un citiem piedāvājumiem varat uzzināt, sazinoties ar muzeju telefoniski (65022251) vai ieskatoties muzeja mājas lapā (www.ogresmuzejs.lv) sadaļā „Zinību istaba”. |