Viesturs Roziņš Publicēts: 2008-11-16 07:36:00 / Dzīvnieki
Ziņot redakcijai
Pavisam nesen Latvijā ienākuši jauni mājdzīvnieki – „Sea Monkeys”, kuri dzīvo akvārijos un rodas, veikalā iegādātu paciņu ieberot akvārijā. Kā pastāstīja “World-alive” speciāliste Elīna Rudzīte, „The Amazing Live Sea-Monkeys”, vai latviski – „Jūras Mērkaķīši”, ir pārsteiguši dažāda vecuma bērnus un pieaugušos jau kopš 1960-ajiem gadiem! Tie ir parādījušies Latvijā tikai nesen, taču jau paspējuši uzrunāt daudzu mazo un lielo bērnu sirdis ar neparasto veidu kā tie piedzimst, attīstītas un uzvedas. Šo radījumu fascinējošākā īpašība ir spēja atdzīvoties saskaroties ar ūdeni. Trīs vienkārši soļi un dzīvība atklājas acu priekšā no pulverim līdzīgas konsistences, kas ietverta 2x2cm mazā paciņā!
„Sea Monkeys” ir ideāli mājdzīvnieki. Tos ir viegli aprūpēt, tie netrokšņo un nevar nevienam nodarīt pāri. To unikālā daba un izklaidējošā uzvedība ieinteresē katru, kas redz tos peldam nelielajā akvārijā. Ikviens var kļūt par šo neparasto mājdzīvnieciņu īpašnieku. Ievērojot trīs vienkāršas instrukcijas, dabas brīnums atklājās acu priekšā. Pāris minūšu laikā pēc saskares ar ūdeni, tie izšķilsies kā mazi punktiņi, kas augs un attīstīsies, vairosies, spēlēsies un pat rīkos dažādas cīņas īpaši izstrādātā akvārijā pat vairāku gadu garumā. Ir neiespējami vienaldzīgi nolūkoties uz šiem enerģiskajiem dabas brīnumiem.
Varētu likties, ka tā ir ģenētika, maģija vai kāds neparasts triks, taču tas ir dabā reti sastopams process, ko dēvē par anhidrobiozi. Atūdeņošanās lielākajai daļai dzīvo organismu ir bīstama un var izraisīt nāvi, tomēr šie radījumi ir attīstījuši spējas saglabāt dzīvotspēju oliņu stadijā pat pēc liela ūdens zuduma. „Sea Monkey” var uzskatīt par visspilgtāko piemēru dabas brīnumiem, jo šo oliņu dzīvotspēju neietekmē pat dzīvībai ļoti nelabvēlīgi apstākļi, piemēram, sausums, ļoti zema temperatūra vai pat radioaktīvais starojums. Šie dzīvnieciņi spēj sāk dzīvot pat kosmosā un turpināt dzīvības ciklu atpakaļ uz zemes.
„Sea Monkeys” ir sālsūdens garneļu („Artemia salina”) hibrīdi, kurus zinātnieki dēvē par "Artemia NYOS". NYOS ir akronīms Ņujorkas Okeāna Zinātnes (New York Ocean Science) laboratorijai, kur tās ir radītas. Zinātnieki ir palīdzējuši šiem radījumiem piemēroties dzīvei saldūdenī, palielinājuši to izmērus un paildzinājuši dzīves ciklu. To pamanāmākā atšķirība no sugas brāļiem ir lielā interese spēlēties un izrādīties.
“Sea Monkeys” nav kaitīgi ne cilvēkiem, ne apkārtējai videi. Ja tie kaut kādā veidā pieauguša indivīda stadijā nokļūs kanalizācijas sistēmā vai kādā dabiskā ūdenskrātuvē, tie nebūs spējīgi izdzīvot ilgu laiku. Tāpēc jābūt uzmanīgam un jārūpējas par saviem mazajiem mīluļiem!
Interesanti fakti!
Oliņu stadijā ietverti paciņās tie var pavadīt līdz pat 10 gadiem.
Tiem nav dabisko aizsardzības spēju. Tie spēj izdzīvot dabā, jo ir spējuši pielāgoties dzīvei ļoti sāļās ūdenstilpnēs.
Tie piedzimst ar vienu aci pieres vidū kā ciklopi, augot attīsta divas sānos un beigās atbrīvojas no pirmās.
“Sea Monkeys” elpo caur kājām. To žaunas atrodas uz mazo kājiņu galiem.
Kā var atšķirt puisīti no meitenītes? Puisīšiem ir tādas kā lielas ūsas zem zoda, bet meitenītēm tumšs ikru maisiņš vēdera lejasdaļā.
Lielākie cīkstoņi ir tēviņi. Viņi cīnās saķeroties ar ūsiņām kopā un cīnās ar pieri pret pieri. Cīņa var ilgt stundām, kamēr kāds padodas.
“Sea-Monkeys” spēj vairoties četros dažādos veidos:
- Dzīvdzemdējot.
- Izšķiļoties no oliņas ārpus mātītes ķermeņa.
- Izšķiļoties ķermenī un attīstoties mātītes ķermenī un piedzimstot.
- Izšķiļoties ķermenī un attīstoties mātītes ķermenī pēc tās nāves.
- Aizturētā izšķilšanās. Nonākot apstākļos bez ūdens, ikriņi iekonservējās, gaidot piemērotus apstākļus, lai atdzīvotos. |