Normunds Šarkovskis, www.wifinet.lv Publicēts: 2009-09-02 09:28:00 /
Ziņot redakcijai
Man ir privātmāja un es vēlos saņemt interneta pakalpojumu, bet man nav nekādu pienākošo kabeļu mājās, ko man darīt, kādu kompāniju izvēlēties? Šādu jautājumu bieži uzdot privātmāju īpašnieki, kuri vēlas ierīkot savā mītnē interneta pieslēgumu. Piedāvājumu ir daudz, tomēr rodas jautājums – kurš ir ātrāks, stabilāks un ar labāku servisu. Šajā rakstā mēģināšu sniegt vispārēju profesionālu informāciju pa pieejamajiem interneta pakalpojumu sniedzējiem Ogres rajonā, to tehnoloģijām, piedāvājumiem un zemūdens akmeņiem, kas slēpjas aiz katra, lai katram indivīdam būtu vieglāk saprast piedāvājumus un izvēlēties sev piemērotāko pakalpojumu.
Ogres rajonā kā bezvadu interneta pakalpojumu sniedzēji figurē Triatel, LMT, Bite, Tele2, Lattelekom, Ogres Interneta Centrs, IME+, IRK telekomunikācijas, GP Systems un Ogreland. Par katru no šīm kompānijām mēģināšu sniegt vispārīgu informāciju.
Pirmās 4 kompānijas piedāvā mobilo internetu, kas nozīmē, ka to pakalpojumi būs pieejami visā Latvijā, kur šīm organizācijām ir bāzes stacijas. Jūs netiksiet piesieti tikai pie savas mājas. Pieslēgums tiek realizēts caur nelielu kastīti, novietotu pie datora, vai arī ar USB spraudni. Tas ir ērti un mobīli, tomēr ir liels bet. Visām šīm pakalpojumu sniedzējām ir diezgan daudz ierobežojumu. Sāksim ar to, ka reklāmās potenciālie klienti tiek maldināti par patieso lejuplādes ātrumu, jo figurē vārds līdz. Pārsvarā tiek norādīts maksimālais datu pārraides ātrums, ko ļauj konkrēto firmu izmantotās bezvadu tehnoloģijas, tomēr tas vēl nav viss, jo norādītais ātrums ir ar iekļautu servisa plūsmu, kas nodrošina savienojumus, kļūdu korekcijas u.t.t. Reālais ātrums ir divtik mazāks par norādīto reklāmu. Triatel reālais datu pārraides ātrums izmantojot savu CDMA tehnoloģiju uz vienu bāzes staciju ir 1,8 mbit/s, bet pārējiem trim ar HSDPA tehnoloģiju ir 3,6 mbit/s. Ņemot vērā to, ka pārsvarā uz vienu torni ir viena bāzes stacija, vairāk par manis norādītajiem ātrumiem Jūs nekad uz sava datora neredzēsiet, pie nosacījuma, ja būsiet vienīgais klients, kas būs pieslēdzies pie šīs bāzes stacijas. Pašsaprotami, jo vairāk klientu aktīvi lieto pakalpojumu, jo zemāks ātrums. Ir skaidrs, ka tas ir gaužām zems ātrums un negarantē pilnīgi nekādu datu pārraides stabilitāti, tamdēļ daudzas no šīm kompānijām ievieš papildus ierobežojumus, tai skaitā mēnesī maksimāli atļautais datu apjoms lejuplādei. Vērsiet uzmanību arī uz to, ka, ja reklāmās pakalpojuma pieslēgšana izmaksā smieklīgu summu, tad ir pilnīgi skaidrs, ka būs vai nu determinētais līgums līdz pat 36 mēnešiem, vai arī maksāsiet aparatūras īres maksu ik mēnesi. To jānoskaidro iepriekš, izpētot līgumu, jo bezvadu tehnoloģiju nodrošinoša aparatūra nav no lētajām. Ja vēlēsieties atteikties, tad maksāsiet soda naudu, kas ir diezgan liela. Kopsavilkumā varu teikt to, ja Jums nav tiešās redzamības uz kādu no citu pakalpojumu sniedzēju torņiem, vai māja atrodas meža ielokā, tad nekas cits Jums neatliek, kā ņemt vienu no šīm 4 kompānijām. Vissliktākais risinājums ir Triatel dēļ ļoti lieliem ierobežojumiem un determinētu līgumu. Pārējām trim kompānijām vēlams izanalizēt līgumus par ierobežojumiem un līguma punktiem, kā arī noskaidrot pie šo kompāniju pārstāvjiem, vai rajonā, kur atrodas Jūsu māja ir 3G zona, jo ja nebūs, tad ātrums būs ļoti slikts. Kādas ir nākotnes perspektīvas? Uz papīra izskatās diezgan skaisti, bet kā būs dzīvē, laiks rādīs, jo jaunu tehnoloģiju ieviešana šīm kompānijām prasīs lielu darbu un milzu finansiālus līdzekļus, ko tagad neviens Latvijā investēt nevēlas.
Otrās piecas kompānijas izmanto stacionāru bezvadu tehnoloģiju, kas nozīmē, ka uz Jūsu mājas jumta tiks novietota maza kastīte virzienā uz šo pakalpojumu sniedzēju bāzes stacijām un ievilkts vads Jūsu mājā. Tālāka sadalīšana pa māju ir dažāda, atkarībā no Jūsu vēlmēm. Lattelecom izmanto Wimax tehnoloģiju, bet pārējās trīs 802.11a bezvadu tehnoloģiju. Pateicoties tam, ka šo tehnoloģiju potenciāls ir daudzas reizes augstāks par pirmajām, ir iespējams nodrošināt garantētu datu plūsmu, ja to vēlas. Vienīgā no šīm 5 firmām, kas negarantē pakalpojuma stabilitāti ir IME+, jo viņu darbības pamatvirziens ir kabeļu internets Ogrē un Ikšķilē, bet bezvadu risinājumiem ir sekundāra loma. IME+ pārklājums ir Ogre, Ikšķile, Ciemupe un arī Ķegums. Lattelecom vienīgā bāzes stacija atrodas Ogres Televīzijas tornī, tamdēļ, ja Jūs no savas mājas redzat šo torni, kas atrodas blakus estrādei, tad šīs firmas pakalpojums būs pieejams. Tomēr ņemiet vērā, ka pakalpojuma izmaksas būs diezgan dārgas, jo tehnoloģija ir jauna un dārga, kas arī tiek ielikta cenrādī. Ja neesat gatavi maksāt prāvu pieslēguma maksu, tad ir iespējas slēgt terminētu līgumu uz 36 mēnešiem un maksāt aparatūras īres maksu. Ja runājam par stabilitāti, tad varu teikt tikai to, ka tāda būs noteikti. IRK telekomunikācijas savus pakalpojumus sniedz Pārogrē, Kartonfabrikas rajonā, Lašupēs un Dobelniekos, bet GP Systems – Lauberē, Ķeipenē, Madlienā, Mazozolos, Taurupē.
Visplašākais pārklājums Ogres rajonā ir Ogres Interneta Centram un Ogreland. Abas no šīm kompānijām piedāvā garantētu ātrumu, jo to ļauj tehnoloģija, un cenšas to nodrošināt, protams, ir jautājums, vai tas vienmēr izdodas. Ogres Interneta Centram ir terminēts līgums uz 12 mēnešiem ar pieslēguma maksu 88 Ls, pēc kura šī aparatūra paliek klienta īpašumā, bet Ogreland ir bez terminētā līguma ar 59 Ls pieslēguma maksu, bet, ja esat izdomājuši atteikties no pakalpojuma, tad aparatūra jāatdod atpakaļ. Jāpiemin, ka ne visās vietās pakalpojuma kvalitāte var būt vienāda, jo tas ir atkarīgs no tā, kā līdz konkrētai bāzes stacijai tiek realizēts pieslēgums. Otrs aspekts, kam jāpievērš uzmanība ir problēmu novēršanas kvalitāte un reakcijas laiks. Elektronika ir elektronika un šeit neko nevar zināt, kad tā var atteikt darboties, tamdēļ apkalpošanas serviss ir ļoti svarīgs.
Kopsavilkumā varu piebilst, ka vislabākie piedāvājumi ir Ogres Interneta Centram, Ogreland un Lattelekom, tomēr pēdējais ir visdārgākais un ar mazu pārklājumu. Tālāk seko IME+, GP Systems un IRK telekomunikācijas, bet kā pēdējie ir LMT, Bite, Tele 2 un Triatel. Tas, protams ir mans subjektīvais viedoklis, jo man vairāk interesē lielumi cenu, ātrumu un stabilitātes kompromiss.
Kā būtu pareizi darīt realizējot pieslēgumu savā mājā? Noskaidrojiet, kādi ir interneta pakalpojumu sniedzēju jūsu rajonā veicot apzvanīšanu. Palūdziet, lai Jums atsūta līguma kopiju un obligāti iepazīstieties ar visiem punktiem. Galveno uzmanību jāvērš uz to, vai līgums ir terminēts, kāda ir soda nauda, ja vēlaties atteikties, kādi ir ierobežojumi pakalpojumam, kāds ir praktiskais lejuplādes un augšuplādes ātrums, vai tas tiek garantēts, kā arī noskaidrojiet to, cik labs vai slikts ir apkalpošanas serviss konkrētai izvēlētai kompānijai. Izvēle ir Jūsu rokās un viss ir atkarīgs no Jums pašiem. Ja rodas kādi papildus jautājumi, ienāciet manā mājas lapā vai uzzvaniet man. Vienmēr laipni palīdzēšu.
|