Fakti.lv Publicēts: 2017-05-30 13:23:00 /
Ziņot redakcijai
Neskatoties uz straujajiem Ogres pilsētas attīstības tempiem, joprojām pašvaldības teritoriju apzaļumošanā tiek nodarbināti tikai 3 darbinieki, atklāj PA "Ogres namsaimnieks" ainavu tehniķe Iveta Vjakse. Vēl 2 darbinieki kopj dekoratīvos stādījumus daudzdzīvokļu namu pagalmos.
Darbinieku ir par maz, uzskata I.Vjakse un piebilst, ka lielu daļu dārznieku darba iedzīvotāji nemaz neredz –papildus stādījumu veidošanai un kopšanai aģentūrai piederošajā siltumnīcā un pierakuma laukumā tiek veikta stādu audzēšana. Daudz laika prasa arī visu nepieciešamo materiālu sagāde. Pilsēta attīstās un dārznieku darba apjoms pieaug, taču viņiem pieejamais budžets gadu no gada nemainās vai pat samazinās. Lai ar tiem pašiem līdzekļiem izdaiļotu un spētu apkopt gan vecos, gan jaunos objektus, piemēram, Tīnūžu apli, Krasta laukumu, promenādi un citus, dārzniekam jāliek lietā radoša izdoma. Savā ziņā jākļūst par burvju mākslinieku. Un tas izdodas.
Vēl nesen pilsētā nebija ainavu arhitekta un vizuālo noformējumu plānojuši paši “Ogres namsaimnieka” dārznieki. Tagad šī joma ir Ogres novada pašvaldības Attīstības departamenta Būvvaldes ainavu arhitektes Senijas Prooses pārziņā.
Labu speciālistu nav daudz
Divi no pašvaldības stādījumus kopjošajiem darbiniekiem dārznieka pienākumus pilda 7 mēnešus gadā, bet viens – 9 mēnešus. Dārznieka darbs ir sezonas darbs un, lai speciālisti nepaliktu bez iztikas līdzekļiem, ziemas sezonā tiem tiek piedāvāts veikt sētnieku pienākumus. “Tā ir dilemma – profesionāli dārznieki ir nodarbināti paši savos uzņēmumos visu gadu un ir grūti atrast labu dārznieku, kas būtu gatavs ziemā strādāt par sētnieku. Pieprasījums pēc dārzniekiem-profesionāļiem ir ļoti liels un viņu totāli trūkst,” stāsta I.Vjakse un piebilst, ka mūsdienās dārzniekam ir jāprot viss, - sākot no ābeļu vainagu un visdažādākā veida vasaras puķu kopšanas darbiem, un turpinot ar ziemcietēm, krūmiem. Dārzniekam jāzina, kuri krūmi jāgriež pavasarī un kuri rudenī un viss, kas saistīts ar augu fizioloģiju, augsnes agroķīmiju, mēslošanu un aizsardzību. “Tas ir ļoti sarežģīti. Nepārtraukti jāmācās un jāseko visiem jaunumiem līdzi. Pēdējos gados nav izdevies satikt nevienu jaunās paaudzes dārznieku, kam būtu šis plašais zināšanu klāsts. Esam priecīgi, ja ierodas cilvēks, kuram ir vēlme šo darbu darīt. Ir gadījumi kad no 100 latu programmas paņemam cilvēku un izskolojam par krūmu koku kopēju. Tas jau ir daudz, ja cilvēks pats ir kaut ko izaudzējis un nebaidās no zemes darbiem,” turpina speciāliste.
Jāpārzina robežas
Dārznieka darbs pilsētā nav vienkāršs. Ļoti precīzi jāpārzina pašvaldības, privāto un daudzdzīvokļu māju teritoriju robežas, jo par pašvaldības līdzekļiem privātu īpašumu kopt nedrīkst. “Brīnīšķīgi, ja darbinieks ir ogrēnietis, kas spēj ātri orientēties pilsētā un pārzināt šo teritoriju robežas. Esmu priecīga, ka man ir ilggadēji darbinieki, jo nepieciešamo paveikt ar jauniem iesācējiem, kuriem viss “ar pirkstu jāparāda”, pie tik liela darba apjoma vispār nav iespējams. Jāņem vērā arī izmaksas, jāuzskaita patērētais laiks un materiāli. Dārznieka darbs pilsētā ir arī kompromisu māksla - ja kaut kur ir jānozāģē kāds koks, tad sabiedrība vienmēr sadalīsies divās daļās – vieni teiks, ka koks traucēs un tulīt uzkritīs virsū, bet otri zvanīs “Bez tabu” un sūdzēsies. Ir māksla atrisināt šīs situācijas bez skandāliem,” norāda I.Vjakse un piebilst, ka, atšķirībā no, piemēram, komunikācijām, kuru liela daļa atrodas zem zemes, dārznieku padarīto darbu redz visi.
Pašiem sava siltumnīca
Uz pilnu slodzi “Ogres namsaimniekā” strādā tikai ainavu tehniķe. Liela nozīme ir aģentūrai piederošajai, 50 kvadrātmetrus lielajai siltumnīcai, kur darbi nebeidzas arī ziemas aukstajos mēnešos. Te paralēli budžeta sastādīšanas, jaunās sezonas plānošanas un aprēķina darbiem tiek veikta augu saglabāšana, pavairošana un stādu audzēšana. Siltākos mēnešos šim mērķim noder 500 kvadrātmetrus lielais pierakuma laukums. Kopumā siltumnīcā un pierakuma laukumā ik gadu tiek izaudzēti vairāk kā 6 tūkstoši puķu stādu, kas tiek izstādīti dobēs un vāzēs pilsētā un namu pagalmos. Protams, stādījumi jākopj arī visu vasaru. Netrūkst arī kuriozu. Piemēram, atsevišķiem augiem, kas pilsētā izvietoti vāzēs uz stabiem, lapas ir tik lielas, ka lietusūdens pa tām notek zemē, nesasniedzot augu saknes, tādēļ tie regulāri jālaista. Tad pilsētniekiem ir lieli brīnumi – līst lietus, bet dārznieks kā Pifs laista puķes. Taču šie ziedi ir ļoti jūtīgi – ja tos savlaicīgi neaplies, tie novītīs.
Ogrei raksturīgi apstādījumi
Ziedu pasaulē katru gadu kaut kas mainās. Selekcionāri strādā ļoti lielos tempos un jaunizveidotās šķirnes ir pārākas par iepriekšējām. Jaunajām vēsmām seko līdzi un to pielietojumu pilsētā meklē arī Ogres dārznieki. Vieni no viņu iemīļotākajiem ziediem ir Ferullapu sunīši baltiem ziediem, kas citās pilsētās nav tik bieži sastopami. Ogres priedēm piestāv arī hortenzijas, turpinām pilsētā ieviest rododendrus, jo tie ir ļoti ilgmūžīgi, pie vajadzības pārstādāmiarī lielā vecumā, brīnišķīgi zied un ir vienas ekosistēmas augi ar Ogres pilsētas simboliskajām priedēm. Vienlaikus nākas atteikties no padomju laika “mantojuma”, piemēram, dzeltenajām akācijām, kas pastāvīgi slimo ar miltrasu. “Laiks mainās un šķirnes mainās un visu laiku cenšamies to jauno dabūt pilsētā.’’ . Agri pavasarī pilsētā sastopamas atraitnītes,krokusi, tulpes, īrisi un hiacintes,bet vasarā tās aizstās alisītes, samtenes, kannas, iresīnes, krustaines, begonijas, laurentijas, gazānijas, kosmejas, modernās graudzāles un daudz citu puķu.
No zagļiem un vandaļiem nedrīkst baidīties
Vēl pirms 8 gadiem, kad I.Vjakse sākusi darbu Ogrē, daudzi uzskatījuši, ka visu nozags vai salauzīs, radot bažas vai vispār ir vērts ko stādīt vai labiekārtot. Taču tad pieņēmts lēmums, ka no tā nedrīkst baidīties. “Kādreiz lasīju, ka vienu soliņu Ventspilī likuši 6 reizes. Katru reizi tas cietis no vandaļiem, bet pēc 6.reizes tomēr palicis neskarts. Mēs ejam tieši pēc šī paša principa. Kad uzlikām pirmās ziedu kastes uz Lokveida tilta, nakts dzīves baudītāji 75 procenti stādu izrāva un vienkārši iemeta upē. Pārcēlām kastes zemāk un turpinājām savu darbu. Tagad pazūd tikai daži stādi,” stāsta I.Vjakse.
Dārznieka viedoklis ir svarīgs
Liela nozīme Ogres dārznieku darbā ir arī komunikācijai ar pašvaldību. Dārznieki savu viedokli pauduši arī pie jauno pilsētas objektu plānošanas. Tieši pateicoties tam, piemēram, Tīnūžu aplī tikuši saglabāti apstādījumi, nevis ierīkots tikai zāliens. Te katrs apzaļumošanā ieguldītais eiro atmaksājas visvairāk, jo šajā vietā ir ļoti intensīva braucēju kustība . Mūsu darba nozīmīgumu vislabāk saprot tie, kuriem pašiem pieder skaisti dārzi. Dārznieku darbu atvieglo “Ogres namsaimnieka” vadība, kas ir saprotoša un operatīvi reaģē uz vajadzībām un problēmām.” Tāpat vienmēr varam paļauties uz aģentūras Teritorijas uzkopšanas nodaļas vadības, darbinieku un citu kolēģu atbalstu. Ogres pilsētas skaistums ir kolektīva darba veiksmīgs rezultāts.
|