ogresfakti Publicēts: 2013-02-04 11:45:00 / Sabiedrība
Ziņot redakcijai
Ik gadu 4.februārī tiek atzīmēta Pasaules Pretvēža diena.
Tās mērķis ir veicināt iedzīvotāju izpratni un zināšanas par onkoloģiskajām slimībām, onkoloģisko slimību profilaksi, savlaicīgu slimību atklāšanu, kā arī ārstēšanās iespējām.
Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem, Latvijā saslimstība un mirstība no krūts vēža ieņem pirmo vietu starp visiem ļaundabīgajiem audzējiem sievietēm. Krūts vēzis ir galvenais priekšlaicīgas nāves cēlonis sievietēm 35 - 64 gadu vecumā. Šobrīd aptuveni 35 procentu ļaundabīgo krūts audzēju tiek konstatēti novēloti (slimības III – IV stadijā). Novēlota diagnostika samazina iespējas efektīvi ārstēt audzēju, savukārt savlaicīgi atklājot krūts vēzi, regulāri dodoties pie ārsta un veicot izmeklējumus, iespējama efektīva tā ārstēšana un izveseļošanās.
Resnās un taisnās zarnas vēzis jeb kolorektālais vēzis ir ļaundabīga saslimšana, kas sākotnēji veidojās resnajā vai taisnajā zarnā. Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem Latvijā pēdējo piecu gadu laikā ir pieaugusi gan saslimstība, gan mirstība, ko izraisījis zarnu audzējs. Dati liecina, ka katru gadu Latvijā ar zarnu vēzi saslimst vairāk nekā 1000 cilvēki un no tā mirst vairāk nekā 700 cilvēki. Novēloti kolorektālo vēzi atklāj vairāk nekā pusei pacientu, jo skrīningu (vēža savlaicīgas atklāšanas programma), patlaban veic tikai 6-7 procenti aptuveni no 800 000 cilvēkiem, kuri pakļauti riskam saslimt ar kolorektālo jeb zarnu vēzi. Svarīgi atcerēties, ka veicot savlaicīgu kolorektālā vēža diagnostiku, ar skrīninga palīdzību un atklājot pirmsvēža stāvokļus vai ļaundabīgo audzēju agrīnā stadijā, slimība ir vieglāk ārstējama un augstāki ir pilnīgas izveseļošanās rādītāji.
Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka dzemdes kakla vēzis pasaulē un arī Latvijā ir otrais biežāk sastopamais audzējs sievietēm līdz 45 gadu vecumam un trešais izplatītākais vēža izraisītas nāves cēlonis sievietēm pēc krūts un plaušu vēža. No šīs slimības mirst aptuveni desmit sievietes katru mēnesi. Tās ir sievietes spēka gados – gan tās, kuras vēl būtu spējušas radīt bērnus, gan tās, kuras nepaspēja izaudzināt jau piedzimušos bērnus. Saslimstība ar dzemdes kakla vēzi pēdējo 10 gadu laikā ir pieaugusi par 20% - ik mēnesi šī slimība tiek diagnosticēta apmēram divdesmit sievietēm.
Šogad Pasaules Pretvēža dienā uzmanība tiek pievērsta mītu un maldīgu priekšstatu par vēzi kliedēšanai.
Kopš 2009.gada Latvijā ir ieviesta valsts apmaksāta vēža savlaicīgas atklāšanas programma, kura paredz veikt šādus izmeklējumus:
sievietēm vecumā no 25 līdz 70 gadiem - dzemdes kakla vēža pārbaude reizi trijos gados;
sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem - krūts mamogrāfijas pārbaude vienu reizi divos gados;
iedzīvotājiem vecumā no 50 gadiem - zarnu vēža pārbaude vienu reizi gadā (par pārbaudes iespējām jautājiet savam ģimenes ārstam). |