Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Veselības ministrija un Latvijas Infektoloģijas centrs
  Publicēts: 2009-11-16  15:56:00 / Sabiedrība
 
 Ziņot redakcijai  

Veselības ministrija un Latvijas Infektoloģijas centrs informē par gripas profilakses pasākumiem izglītības un sabiedriskajās iestādēs.

Ieteikumi
Jaunās pandēmiskās gripas A/H1N1 vīruss, līdzīgi kā parastās sezonālās gripas vīrusi, galvenokārt tiek izplatīts ar gaisa pilieniem, kas rodas, inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot, kā arī ar elpceļu izdalījumiem piesārņotajiem rokām un priekšmetiem. Parasti gripa norit vieglā vai vidēji smagā formā, bet iespējama arī smaga saslimšana, t.sk. nāves gadījumi.
 
Gripas pazīmes:
straujš saslimšanas sākums;ķermeņa temperatūras paaugstināšanās (>380C);sauss klepus un sāpes rīklē;sāpes muskuļos („kaulu laušanas” sajūta);galvassāpes, drebuļi, nespēks.
Lai ierobežotu infekcijas izplatīšanos, iesakām izglītības iestāžu audzēkņiem, studentiem un pasniedzējiem ievērot šādas rekomendācijas.
 
Individuālie pasākumi

klepojot un šķaudot, aizklājiet degunu un muti ar vienreizlietojamo salveti, pēc lietošanas izmantoto salveti izmetiet, un nekavējoties nomazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni;ja jums nav pieejamas salvetes, šķaudot vai klepojot, cik iespējams, aizklājiet muti un degunu nevis ar plaukstu, bet ar saliektās rokas elkoņa locītavas iekšējo virsmu;izvairieties pieskarties mutei, acīm, degunam ar nemazgātām rokām;regulāri un rūpīgi mazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni, lai izvairītos no vīrusa pārnešanas ar rokām uz savu seju vai citiem cilvēkiem;gadījumiem, kad ūdens nav pieejams, roku tīrīšanai izmantojiet speciālus alkoholu saturošus dezinfekcijas līdzekļus vai speciālās mitrās salvetes;centieties izvairīties no tuva kontakta ar personām, kam ir gripai līdzīgi simptomi vai uzturēties vismaz 1 m attālumā;ja parādās gripai līdzīgi simptomi izglītības iestādē, saslimušais nekavējoties jāizolē no veselām personām;slimniekam nav jāapmeklē izglītības iestāde, bet jāpaliek mājās un jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.

Papildus profilakses pasākumi izglītības iestādēs
Epidemioloģiski drošai roku mazgāšanai nodrošināt šķidrās ziepes, vienreizlietojamos dvieļus.Veicināt jaunāko klašu skolēnu personīgās higiēnas ievērošanu.Dzeramā ūdens lietošanai nodrošināt vienreizlietojamās glāzes.Atcelt kopīgo pasākumu rīkošanu izglītības iestādē.Nepieņemt slimus bērnus (pirmsskolas izglītības iestādēs).Rūpīgi mazgāt un tīrīt telpu un priekšmetu virsmas (īpaši durvju rokturus) ar ierastajiem mazgāšanas līdzekļiem.Regulāri vēdināt telpas, atverot logus, mitrināt gaisu (pēc iespējas telpās, kur ilgi uzturas bērni).

Piezīmes: Skolu slēgšana epidēmijas sākuma periodā varētu mazināt gripas vīrusa izplatību bērnu un jauniešu vidū un kavēt uzliesmojuma strauju attīstību, bet var pagarināt gripas izplatības ilgumu.
 
Jautājums par skolu slēgšanu tiek izlemts katrā iestādē individuāli atkarībā no epidemioloģiskās situācijas un skolēnu apmeklējuma.
Ja pieņemts lēmums par mācību procesa pārtraukšanu izglītības iestādē gripas uzliesmojuma dēļ, jānodrošina, lai skolas slēgšanas laikā nenotiek cita veida bērnu pulcēšanās pasākumi.

Gripas profilakses pasākumi sabiedriskajās iestādēs
Noderīga vispārīga informācija par gripu (attiecināma uz parasto sezonālo gripu un jauno pandēmisko gripu A(H1N1)):
 
Vīrusa izturība vidē
Iekštelpu gaisā vīruss izdzīvo no 2 līdz 9 h, uz rokām saglabājas – 8-15 min; uz papīra, kartona, auduma virsmas – 8-12 h; uz metāla virsmām - 24-48 h.
Pazeminoties gaisa mitrumam un temperatūrai, vīrusa izturība pieaug.
 
Inficēšanās risks
Vislielākais inficēšanās risks ir personām, kuras ir tuvā kontaktā (līdz 1m) ar inficētu personu, kura klepo vai šķauda.
Personām, kurām ir kontakts ar priekšmetiem, uz kuriem ir nonākuši slimnieka elpceļu sekrēti.
 
Simptomu parādīšanās
Gripas vīruss, nonākot cilvēka elpceļu šūnās, strauji vairojas, - pēc 8 h no vienas vīrusa daļiņas rodas 103, pēc 24 stundām - vairāk nekā 1028 vīrusu daļiņas.
Laiks no inficēšanās brīža līdz parādās pirmie simptomi (inkubācijas periods) parasti ir 48-72 stundas, var būt no 24 stundām līdz pat 7 dienām.
 
Vīrusa izdalīšanas ilgums
Slimnieks var inficēt citas personas uzreiz pēc simptomu parādīšanās un turpina izdalīt vīrusu līdz 5 dienām no saslimšanas sākuma visā paaugstinātas temperatūras laikā (bērni – līdz 7 dienām).
Parasti gripa norit vieglā vai vidēji smagā formā, bet iespējama arī smaga saslimšana, t.sk., nāves gadījumi.
 
Gripas pazīmes
ļoti akūts sākums – drudzis, temperatūra augstāka par 38oC;sūrstēšana un sāpes rīklē;bieži sauss kairinošs klepus, sāpes aiz krūšu kaula;sāpes muskuļos („kaulu laušanas” sajūta);galvas sāpes;ļoti izteikts vājums, ēstgribas trūkums;gripa bez komplikācijām beidzas 5 dienu laikā.

Individuālie profilakses pasākumi
pēc iespējas mazāk izmantojiet sabiedrisko transportu;mazāk apmeklējiet vietas, kur notiek cilvēku drūzmēšanās;bez vajadzības nepieskarieties koplietošanas priekšmetiem vai virsmām sabiedriskajās vietās, piemēram, kāpņu margām;regulāri un rūpīgi mazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni, lai izvairītos no vīrusa pārnešanas ar rokām uz savu seju vai citiem cilvēkiem;gadījumiem, kad ūdens nav pieejams, roku tīrīšanai izmantojiet speciālus roku dezinfekcijas vai tīrīšanas līdzekļus vai mitrās salvetes;izvairieties pieskarties mutei, acīm, degunam ar nemazgātām rokām;ievērojiet elpceļu higiēnu – vismaz vienu reizi dienā, pārnākot mājās, izskalojiet degunu un rīkli ar vārītu ūdeni vai zāļu tēju;klepojot un šķaudot aizklājiet degunu un muti ar vienreizlietojamo salveti, pēc lietošanas izmantoto salveti izmetiet, un nekavējoties nomazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni;ja nav pieejamas salvetes, šķaudot vai klepojot, aizklājiet muti un degunu nevis ar plaukstu, bet ar saliektās rokas elkoņa locītavas iekšējo virsmu, lai vīrusi nenonāk uz jūsu rokām;izvairieties no tuva kontakta ar personām, kam ir gripai līdzīgi simptomi vai uzturēties ne tuvāk kā 1 m attālumā;izvairieties no lifta lietošanas, jo infekcijas izplatīšanās risks pieaug šaurās, slēgtās telpās;pēc kontakta ar slimo personu rūpīgi nomazgāt rokas ar ūdeni un ziepēm un izskalojiet degunu un rīkli.

Par sejas maskām
Nav vajadzības sejas masku lietot atrodoties ārpus telpām, jo tur vīrusu koncentrācija ir niecīga; sejas maskas ieteicams lietot slimam cilvēkam atrodoties vienā telpā ar citām personām;sabiedriskais transports ir vieta, kur braukšanas laikā noderētu apsvērt sejas maskas lietošanu, kas cieši nosedz muti un degunu;labāk lietot dubulto (ķirurģisku) sejas masku (divas maskas);ik pēc 2 stundām sejas maksa jānomaina;lietoto sejas masku mazgā, vai gludina ar karstu gludekli.

Vispārējie pasākumi SABIEDRISKAJĀS iestādēs
Veikt organizatoriskos pasākumus, kas mazina cilvēku drūzmēšanās slēgtajās telpās, novērš rindu veidošanās.Rūpīgi mazgāt un tīrīt telpu un priekšmetu virsmas ar ierastajiem mazgāšanas un sadzīves dezinfekcijas līdzekļiem.Īpašu uzmanību pievērst virsmām un priekšmetiem, kuriem visbiežāk pieskaras ar rokām – durvju rokturi, ūdensvadu krāni, gaismas slēdži, telefona aparāts, datora tastatūra, rokturi iepirkumu groziem veikalos, rokturi sabiedriskajā transportā un tml.Regulāri vēdināt telpas, atverot logus un, ja iespējams, mitrināt gaisu.Epidemioloģiski drošai roku mazgāšanai nodrošināt šķidrās ziepes, vienreizlietojamos dvieļus.Dzeramā ūdens lietošanai nodrošināt vienreizlietojamās glāzes.Izmantot individuālos vai vienreizlietojamos traukus, kopīgu trauku mazgāšanai mazgājamā mašīnā izvēlēties augstu temperatūru (100oC).Gripas pacēluma laikā pēc iespējas ierobežot masu pasākumu rīkošanu.Darba

Ja darbinieks saslimst atrodoties darba vietā
ja iestādes darbiniekam parādās gripai līdzīgi simptomi, viņam nekavējoties jādodas mājās un jāsazinās ar savu ģimenes ārstu;līdz darbinieks atstājis savu darba vietu, viņam, pēc iespējas, jāizvairās no tiešiem kontaktiem ar citiem cilvēkiem un sazināšanās nolūkā jāizmanto telefons;lai mazinātu vīrusa izplatīšanu jālieto sejas maska, kas nosedz muti un degunu;ja lieto kopīgu telefonu vai datoru, pēc to lietošanas telefona klausule, telefona pogas un datora tastatūra jānotīra ar speciālu mitru salveti;visu ārstēšanās laiku slimniekam jāpaliek mājās un jāpilda ārstanorādījumi.
Informācija par jaunā gripas vīrusa izplatību pasaulē, kā arī jaunākās rekomendācijas ir publicētas valsts aģentūras „Latvijas Infektoloģijas centrs” (LIC), Eiropas slimību kontroles un profilakses centra (ECDC) un Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas reģiona mājas lapās:
http.//www.lic.gov.lv
http.//www.ecdc.europa.eu
http.//www.euro.who.int
 




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības