Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

ogresfakti
  Publicēts: 2009-07-20  19:36:00 / Ekonomika
 
 Ziņot redakcijai  

Nonākot nopietnās finansiālās grūtībās, bet saglabājoties ievērojamām kredītsaistībām, daudzi iedzīvotāji spiesti pamest savus īpašumus, nereti paliekot bez jumta virs galvas. Jānis Āboliņš un viņa pārstāvētā kredītņēmēju apvienība turpina sīvu cīņu par grūtībās nonākušo kredītņēmēju tiesībām un izdzīvošanas iespējām.

Pagājis jau vairāk kā gads kopš pērn 27.jūnijā Ogres rajona tiesā iesniegts Latvijā pirmais privātpersonas - Jāņa Āboliņa - maksātnespējas pieteikums. Izeja situācijā, kad ar banku vienoties vairs nevar, ir maksātnespējas procesa ierosināšana. Ja tiesa maksātnespējas pieteikumu apmierina, pieteicēja kredītsaistības tiek fiksētas – vairs netiek aprēķināti soda procenti un tiek noteikts termiņš, kura laikā jāsāk īpašuma pārdošana. Tas nozīmē, ka vēl kādu laiku saglabāsiet jumtu virs galvas (ja jums pieder viens mājoklis, tad tā pārdošanu var uzsākt pēc gada, bet arī pati pārdošanas procedūra ilgs vismaz pusgadu. Tātad vēl vismaz pusotru gadu varēsiet dzīvot turpat, kur līdz šim).

Paradoksāli, bet iepriekš maksātnespēja bija turīgā slāņa privilēģija – lai to atļautos, maksātnespējīgā oficiālajiem ikmēneša ienākumiem uz rokas bija jābūt vismaz 900 latu, kas mūsdienu ekonomiskajos apstākļos ir diezgan reta parādība. Pēc kredītņēmēju asociācijas iniciatīvas likumdošanā panāktas būtiskas izmaiņas - administratora sākotnējais (vienreizējais) atalgojums šobrīd ir 540 lati agrāko 900 latu vietā. Savukārt ikmēneša atalgojums mainījies no 540 (trīs minimālās algas) uz 180 latiem (1 minimālā alga). Reāli tas nozīmē, ka maksātnespēju šobrīd var atļauties cilvēks, kura ienākumi ir vismaz 540 latu mēnesī uz rokas. Diemžēl netiek skaitīti radinieku, piemēram, maksātnespējīgā dzīvesbiedres ienākumi. Līdz ar to maksātnespēju joprojām var atļauties tikai cilvēki ar pietiekami augstu ienākumu līmeni, tomēr slieksnis šobrīd ir jūtami zemāks.

Arī bankrota procedūras ilgums samazināts no 7 uz 5 gadiem. Tiesa var noteikt arī īsāku termiņu. Tam ir liela nozīme, ja nopietnās finansiālās grūtībās nonākušajam pieder tikai viens īpašums, kura pārdošanai tik ilgāks termiņš nav nepieciešams. Noslēdzoties bankrota procedūrai, jūs esat izpārdevis savus īpašumus un norēķinājies ar banku. Tad dzīvi varat sākt kā „no baltas lapas” – bez īpašumiem, taču arī bez parādsaistībām. Ja, pārdodot īpašumus, tomēr nespēsiet iegūt pietiekami lielu summu, lai pilnībā segtu parādsaistības, atlikusī summa tiks norakstīta. Protams, jūsu vārds, visticamāk, paliks ierakstīts parādnieku datubāzēs, piemēram, Creditreform. Taču jāņem vērā, ka tajās pēc krīzes jau būs reģistrēti tūkstoši un, ja viņiem visiem vairs nekad nedotu kredītus, tad praktiski kredītu tirgus Latvijā vairs nebūs. Tātad, visticamāk, ka beidzoties bankrota procedūrai, atkal varēsiet pretendēt uz kredītu.

J.Āboliņš norāda, ka zināmas grūtības joprojām sagādā Tieslietu ministrijas nevēlēšanās ieviest ģimenes bankrota faktoru. Tāds būtu nepieciešams, jo standarta situācijā kredīts ņemts, vienas ģimenes locekļiem galvojot vienam par otru. Ja par jums galvojuši citi ģimenes locekļi, bet jums iestājas maksātnespēja, tad tā piemērojama arī jūsu ģimenes locekļiem (citādi viņiem var nākties maksāt jūsu vietā), bet ar maksātnespējas administratoru katram no viņiem būs jānorēķinās atsevišķi pilnā apmērā.

Ja bankrota procedūras laikā kļūstat maksātspējīgs, tad maksātnespējas procesu teorētiski varat pārtraukt, taču speciālisti tā rīkoties neiesaka, jo banka visticamāk uzrēķinās visus soda procentus un summa, ko būs jāmaksā, kļūs daudz lielāka. Savukārt, ja nevarēsiet samaksāt maksātnespējas administratoram, tad maksātnespējas process tiek pārtraukts ar visām no tā izrietošajām sekām.

Kad var ierosināt maksātnespēju

J.Āboliņš norāda, ka likums par fiziskas personas maksātnespēju, kas pieņemts pagājušā gada janvārī, šobrīd tas ir vienīgais veids fiziskām personām, nonākot nopietnās finansiālās grūtībās, atbrīvoties no parādiem. Maksātnespējas lietu var ierosināt, ja pēdējā gada laikā bija jāatdod parāds 5 000 latu apmērā vai nākamā gada laikā – 10 000 latu apmērā.

J.Āboliņš norāda, ka, pieņemot lēmumu par maksātnespējas ierosināšanu, viņam bijuši iekrājumi, ar kuriem, veicot bankas maksājumus, būtu pieticis turpmākajiem trīs mēnešiem. “Es sapratu, ka pēc 3 mēnešiem man nebūs ko maksāt ne bankai, ne arī pašam par ko dzīvot. Tad nolēmu iekrājumus izlietot, lai maksātu algu maksātnespējas administratoram. Par šo summu to varu darīt trīs – četrus gadus."

Jāvēršas tiesā

Lai ierosinātu maksātnespēju, ir jāvēršas vietējā tiesu iestādē. J.Āboliņš skaidro, ka šajā gadījumā tiesas spriedumu nevar pārsūdzēt. “Tiesas sēde izpaužas ļoti vienkārši - tajā piedalās tiesnesis, administrators, parādnieks un tiesneša sekretāre. Ja bankām ir kādas pretenzijas, tad tās var nosūtīt tiesai materiālus, taču tiesas sēdē tās nepiedalās un līdz ar to, ja savu viedokli izsaka, tad rakstveidā,” skaidro konsultants. Arī ja banka ir sākusi tiesvedību par jūsu īpašuma konfiskāciju, tad, iesniedzot maksātnespēju, šī tiesvedība tiek apturēta un banka neko vairāk nevar piedzīt. Lai to izdarītu, jāvēršas vietējā tiesu iestādē.

Savu mājokli var pārdot pēdējo

J.Āboliņš skaidro, ka maksimālais maksātnespējas procesa termiņš ir pieci gadi, pēc tiem maksātnespējīgais var sākt dzīvi “kā no baltas lapas”. Maksātnespējas procesā svarīgi izstrādāt fiziskās personas interesēm atbilstošu mantas pārdošanas plānu. “Ja tiesa šo plānu apstiprinās, tad jūs īpašumus varēsiet pārdot tādā kārtībā, kādu pats būsiet sastādījis, nevis kā lems banka. Tas ir svarīgi, jo tad īpašumu, kurā cilvēks dzīvo, viņš var pārdod pēdējos. Laikā, kad dzīvoklis vēl nav pārdots, jūs tajā varat turpināt dzīvot. Tas var turpināties līdz pieciem gadiem. Turklāt ar banku par šī plāna izpildi nav jāvienojas. Ja plāns ir sastādīts un tiesa to apstiprina, tad pēc likuma ir juridisks kāzuss - no vienas puses ir kreditors, kurš var pieprasīt, lai īpašumu tirgo uzreiz, bet no otras puses ir plāns, ko apstiprinājusi tiesa. Ja tiesa ir apstiprinājusi un administrators tam ir piekritis, tad principā banka var prasīt, bet administrators šo prasību var noraidīt - pateikt, nē, ziniet, mēs rīkosim saskaņā ar plānu,” skaidro J.Āboliņš.

Kredītņēmēju asociācija – atbalsts grūtībās nonākušajiem

Ja esat nonākuši finansiālās grūtībās un nespējat veikt ikmēneša maksājumus par kredītu bankai, tad morālu atbalstu un padomu varat rast Latvijas kredītņēmēju asociācijā, Rīgā, Artilērijas ielā 15-3. Vairāk informācijas: www.kreditnemeji.lv, tel. 20042039

Kredītņēmēju asociācija sniedz arī dažāda veida palīdzību, jūsu ieguldījums - dalības maksu 12 lati gadā. Kļūstot par asociācijas biedru, saņemsiet virkni bezmaksas konsultāciju, piemēram, psihologa konsultācijas, konsultācijas maksātnespējas procesa ierosināšanai. Jābrīdina gan, ka šobrīd pieraksts uz pieņemšanu asociācijā ir gluži kā pie ģimenes ārsta - nedēļu uz priekšu.

Ogres rajonā var vērsties pie Jāņa Āboliņa
kontaktinformācija:
mob: 26069534
e-pasts: info@kreditnemeji.lv
www.kreditnemeji.lv




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

!!! 
2009-07-22  15:49:11
visa latvija iebrauca auzās, jo ticēja valdības solījumiem, treknajiem gadiem un pārējam bulšit. ja ticēt savai valstij un tās nākotnei un pieņemt attiecīgus lēmumus savā saimnieciskajā darbībā ir noziegums, tad tagad pustauta ir noziedznieki

Viedoklis 
2009-07-22  15:46:14
Deļ tādiem kā tu, visa Latvija iebrauca auzās.

vai ne 
2009-07-21  16:24:50
man liekas ka puslatvija tā iebāza galvu cilpā...

Mr. Ābolam 
2009-07-21  16:22:13
Vecīt negodīgi sanāk. Pats iebāzi galvu cilpā, noslēdzot ar banku līgumu, tevi tak neviens nespieda to darīt ! Tagad tu citiem mācīsi kā var nemaksāt ? Tu grauj Latvijas ekonomiku! Kāds žulliks esi bijis māklerēšanas laikos, tāds arī esi palicis, tikai tagad nečakarēsi privātos, bet bankas un Valsti ! Vai netā ??

sviestam 
2009-07-21  15:05:46
LAKRA biedri saņem bezmaksas konsultācijas.

žēl 
2009-07-21  11:21:51
joprojām netiek domāts par tiem kuriem ir patiešām grūti, jo viņiem rakstā pieminētais nav pa kabatai

sviestam 
2009-07-21  09:32:38
izskatās ka tev prieks ka kādam ir grūti, būsi no tās šķiras, drīz varēsi par puslatviju priecāties kuri jau tagad nevar kredītus samaksāt. vai tavuprāt ir slikti, ka kāds palīdz tādiem un slikti ka par darbu saņem samaksu?

Sviests 
2009-07-21  09:10:17
Mākļeruga izputēja, bet tagad no tā baigo biznesu uztaisa, prasa cilvēkiem naudu par konsultācijām. Interesanti, cik maksā vienreizēja konsultācija???

xxx 
2009-07-21  06:12:47
ja- bet shodien tas vairs nekdas ekskluziivs,juristu ikdiena, proceduuras uzsakshana diezgan viegla, galvenais pareizi sataisiit dokumentus, bet to var izdarit jebkursh, ja palasis likumu un iepazisies ar saturu maksatnespejas agentuuras majas lapaa. Kreditnjemeeju asocijacija - viniem ta ir maize, darbs par kuru vinji sanjem algu, labs piemeers ka pielagoties shodien apstaakliem, esmu bijis, konsultee vini pa velti, bet pasha proceduura maksa 800 Ls. Nav gudraako par pieredzejusho, taapeec vienkaarshi jaadara un rezultaats neliks sevi gaidiit.

interesanti 
2009-07-20  19:47:19
un kur lai es nabaga bezdarbnieks ņemu 540 latus mēnesī???

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības